Reklama

W Katowicach rozpoczyna się śląska edycja festiwalu filmów dokumentalnych

„I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!”, reż. Alexander Tikhomirov

Redakcja
W piątek, 12 maja w katowickim Kinie Światowid, rusza piąta śląska edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity. Na miłośników kina dokumentalnego w katowickich kinach studyjnych czekają projekcje 41 filmów z całego świata, 20 wydarzeń specjalnych i dwa konkursy. Wydarzenie potrwa od 12 do 21 maja w kinach: Światowid, Kosmos i Rialto.

W programie śląskiej edycji festiwalu znajdują się dokumenty o tematyce społecznej, ekologii i przyrodzie (m.in. „Pieśni wielorybów”, „W zgodzie z naturą” czy „Pustelnik z Treig”), filmy o architekturze („Sowieckie przystanki autobusowe”), o sztuce, literaturze i muzyce (m.in. „Apolonia, Apolonia”, „Całe to piękno i krew”, „Pianoforte”, „Muzyka dla czarnych gołębi”, „8 mm cudownych lat”). Dużo miejsca poświęcone będzie kinu i audiowizualności. Będą opowieści o wielkich osobowościach świata filmu: Jane Campion, fascynacjach Davida Lyncha, Alfredzie Hitchcocku czy Jean-Luku Godardzie.

Uroczyste otwarcie śląskiej edycji festiwalu odbędzie się piątek, 12 maja o godz. 19.00 w Kinie Światowid. Tegorocznym filmem otwarcia jest biograficzny dokument „Werner Herzog. Radykalny marzyciel” Thomasa von Steinaeckera, poświęcony jednemu z najwybitniejszych żyjących twórców filmowych. To autor takich fabuł jak „Nosferatu-wampir”, „Stroszek” czy „Operacja Świt”, Christiana Bale’a, Roberta Pattinsona.

Przed filmem o fenomenie kina dokumentalnego, niezwykłych bohaterach i trudnych wyborach dokumentalisty z Łukaszem Kowalskim – reżyserem filmu „Lombard”, zwycięzcy zeszłorocznej edycji MDAG, porozmawia Anna Dudzińska – dziennikarka Radia 357.

Podczas śląskiej edycji 20. Millennium Docs Against Gravity w Katowicach już po raz czwarty najlepszy film festiwalu wybiorą widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania, wręczanych przed seansem. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2023, której fundatorem jest KSSE, powalczy w tym roku 12 filmów dokumentalnych z całego świata.

Podczas tegorocznej śląskiej edycji MDAG po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda marszałka województwa śląskiego dla najlepszego filmu, który podejmuje tematykę ekologii, ochrony środowiska i roli przyrody w życiu człowieka.

O Nagrodę powalczy 6 filmów dokumentalnych z całego świata: „Pieśni wielorybów” (reż. Jean-Albert Lièvre), „Nie na miejscu” (reż. Nikolaus Geyrhalter), „Dewayne „Lee” Johnson kontra Monsanto” (reż. Jennifer Baichwal), „W zgodzie z naturą” (reż. Elisabeth Chay Vasarhelyi, Jimmi Chin), „Czekając na przypływ” (reż. Sarvnik Kaur), „Pustelnik z Treig” (reż. Lizzie Mackenzie).

O tym, który film otrzyma wyróżnienie, zdecyduje jury konkursowe.

Laureatów obu nagród poznamy na gali wręczenia nagród śląskiej edycji 20. MDAG, która odbędzie się w piątek, 19 maja o 19.00 w Kinie Światowid w Katowicach.

Oprócz projekcji filmów, podczas Millennium Docs Against Gravity odbędzie się też 20 spotkań, warsztatów, prelekcji i wydarzeń angażujących lokalną społeczność.

Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących i programie festiwalu można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*