Reklama

W Katowicach powstała Bajka Pana Kleksa. To miejsce nauki i zabawy

Grzegorz Żądło
Najpierw w 1946 roku Jan Brzechwa napisał Akademię Pana Kleksa. Później, w 1983 roku powstał film pod tym samym tytułem, którego reżyserem był Krzysztof Gradowski. Teraz, w grudniu 2019 roku w Katowicach powstała przestrzeń nazwana Bajką Pana Kleksa, czyli Wytwórnią Kultury, Nauki i Zabawy. Jej pomysłodawcą jest Grzegorz Pietraszewski, a pierwszych gości Bajka przyjmie 5 grudnia.

Pan Kleks i jego akademia wpisali się w dzieciństwo kilku pokoleń. Najmocniej perypetie tej wymyślonej przez Jana Brzechwę postaci przeżywały dzieci w latach 80. Wtedy bowiem triumfy święcił film o Panu Kleksie, którego świetnie zagrał Piotr Fronczewski. – W czasach, kiedy realizowaliśmy tę opowieść, był to młody, energiczny człowiek. Koledzy i koleżanki z wydziału charakteryzacji uczynili z niego człowieka w podeszłym wieku. Mimo to, dzięki swojej energiczności, sprostał trudom tej opowieści, która kręcona była w różnych częściach świata. To, że potem z montażystką udało nam się sklecić z tego jakąś sensowną całość, to był cud – wspomina dzisiaj Krzysztof Gradowski.

Filmowi bardzo przysłużyły się piosenki, które były ważną częścią filmu. Część z nich stworzył Andrzej Korzyński, część napisał w swojej książce Jan Brzechwa, a pozostałe dopisał Krzysztof Gradowski.

Teraz, po ponad 60 latach od powstania książki, przygody Pana Kleksa i jego uczniów zmaterializowały się w Fabryce Porcelany. Na przestrzeni około 8000 m kw. powstało 8 stref tematycznych: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocki, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów. Przewodnikiem po poszczególnych częściach bajki jest głos Piotra Fronczewskiego.

Wystawę można zwiedzać zgodnie z chronologią przygód Pana Kleksa albo poprzez zwiedzanie poszczególnych stref oddzielnie. Na razie dostępna jest tylko wystawa stała, ale z czasem w Bajce Pana Kleksa mają się odbywać zajęcia popularno-naukowe.

Bajka Pana Kleksa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-19, a w soboty i niedzielę od 10 do 20. Bilety można kupować w internecie albo na miejscu. Ich cena jest bardzo różna i zależy od konkretnego dnia. Podstawowa wejściówka kosztuje 29-35 zł, z kolei dzieci w wieku 2-13 lat zapłacą 25-29 zł. Bilet rodzinny można kupić za 98-118 zł.

Bajka Pana Kleksa mieści się w Fabryce Porcelany przy ul. Porcelanowej 23.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*