W Katowicach obecnie jest około 300 rodzin zastępczych, zarówno zawodowych jak i niezawodowych. To jednak wciąż za mało, żeby wszystkie potrzebujące dzieci otrzymały nowy dom. Brakuje co najmniej 50 nowych rodzin. Dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął kampanię „Podaruj dzieciom nadzieję na dom”, promującą rodzicielstwo zastępcze pod nazwą.
Dzieci szukające rodzin zastępczych wywodzą się z sytuacji interwencyjnych oraz z placówek opiekuńczo – wychowawczych. Są w różnym wieku, jednak szczególnie poszukiwane są domy dla tych poniżej 10. roku życia.
Kto może zostać rodziną zastępczą?
Aby móc się ubiegać o zostanie rodzicem zastępczym trzeba mieć polskie obywatelstwo, być osobą niekaraną, niezadłużoną, mieć nieposzlakowaną opinię. Istotne są kwalifikacje emocjonalne, które są potwierdzane w testach psychologicznych i pedagogicznych. Rodziną zastępczą może być para, ale również jedna osoba. Proces przygotowawczy obejmuje spotkania oraz szkolenia.
– To naprawdę nie jest trudne. Jest wsparcie ze strony miasta. Nie zostajecie sami, więc warto spróbować. To nie jest coś, do czego jesteście zobowiązani obligatoryjnie. Jeżeli nie podołacie jako rodzina zastępcza – trudno, dziecko przejdzie do innych rodzin zastępczych. Naprawdę spróbujcie, bo to niewiele kosztuje, a może pomóc niejednemu dziecku – apeluje Sebastian Imiołczyk, który pełni funkcję ojca zastępczego od 14 lat.
Aby zachęcić mieszkańców do stawania się rodzinami zastępczymi, miasto oferuje szeroki pakiet wsparcia. To zarówno wsparcie finansowe, jak i usługi związane z pomocą psychologiczną oraz obsługą prawną.
– Spektrum świadczonych usług przez miasto zostało w zeszłym roku rozszerzone o możliwość zamiany mieszkań, możliwość wyposażenia takiej rodziny w mieszkanie, które umożliwi w lepszy sposób świadczenie swojej usługi, jaką jest rodzicielstwo zastępcze. Polityka mieszkaniowa skonstruowana jest w taki sposób, aby rodziny zastępcze mogły zamieniać mieszkania i po prostu na okres planowanych funkcji utrzymywać i funkcjonować w większych mieszkaniach – tłumaczy Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic.
Jaka jest wysokość dofinansowania na dziecko?
Podstawowa pomoc na dziecko wynosi od 1000-1500 zł miesięcznie. To jest kwota, która wynika z ustawy, jest ogólnopolska. Do tego mamy świadczenie 800+, ale do tego jeszcze są świadczenia, które są wypłacane przez urząd miasta. Jeśli więc jesteśmy rodziną zastępczą zawodowo, to jest to wynagrodzenie, które może sięgać od 6 nawet do 15 tysięcy – wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej UM Katowice.
W 2023 roku w rodzinach zastępczych na terenie Katowic przebywało 433 dzieci. Rok wcześniej było ich 364. Obecnie w mieście jest 297 rodzin zastępczych.
Szczegółowe informacje na temat rodzicielstwa zastępczego uzyskać w:
Zespole ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, ul. Wita Stwosza 7, 40-040 Katowice, tel. 32 606 18 46 do 56, 32 606 18 39 do 40 e-mail: [email protected] lub na stronie internetowej.
i tu z pomocą przychodzi rządowa ustawa o homo adopcji. Ostatnim hamulcowym jest PSL.