Reklama

Velostradami z Katowic do Sosnowca i Mysłowic. Metropolia wybrała firmy, które wykonają koncepcje

Przy okazji budowy velostrady Katowice-Sosnowiec z Bulwarów Rawy zniknie znienawidzona przez rowerzystów kostka.

Ł. K.
Velostrady w Katowicach. Rozpoczynają się przygotowania do utworzenia Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Powstaną koncepcje dwóch velostrad, które mają przebiegać przez Katowice.

W marcu było głośno o velostradzie, która ma połączyć Katowice z Sosnowcem. Mieszkańcy Burowca oprotestowali inwestycję mieszkaniową przy ul. Mroźnej. Grupa Pietrzak chciała wybudować osiedle na terenie zasypanego wąwozu po kolei piaskowej. Głównym argumentem przeciwników wniosku inwestora, który chciał skorzystać ze specustawy lex deweloper, były plany Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dotyczące drogi rowerowej Katowice-Sosnowiec. To właśnie tędy, ma przebiegać velostrada łącząca dwa miasta. Ostatecznie mieszkańcy przekonali radnych i Pietrzak nie dostał zgody na budowę osiedla.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mimo nacisków na niezależnych radnych, wniosek dewelopera o budowę osiedla w Burowcu nie uzyskał akceptacji

Teren planowanego osiedla i velostrady w Burowcu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy velostrada Katowice – Tychy, poprowadzona z Giszowca przez Murcki i Czułów ma sens? [LIST CZYTELNIKA]

Teraz metropolia wyłoniła z kolei wykonawcę koncepcji technicznej. To początek przygotowań do inwestycji. Oferty w przetargu otwarto na początku lutego, a w tym tygodniu ogłoszone zostały wyniki. Zamówienie dotyczyło stworzenia koncepcji 4 odcinków velostrad. Oprócz trasy Katowice-Sosnowiec były to połączenia Katowice-Mysłowice, Katowice-Tychy oraz Czeladź-Będzin-Dąbrowa Górnicza-Sosnowiec. Przetarg podzielono na części. Firmy mogły składać osobne oferty dotyczące każdego wycinka metropolitalnej sieci tras. Wykonawców wyłoniono tylko dla dwóch części, czyli velostrad Katowice-Sosnowiec i Katowice-Mysłowice. Pierwszą zajmie się firma DMK Inżynieria Sp. z o.o. z Rybnika, a drugą – Collect Consulting S.A. z Katowic. Wykonawcy będą mieli 10 miesięcy na stworzenie koncepcji, za które metropolia zapłaci 681 tys. zł. Poniżej planowany przebieg obu tras (pochodzący z dokumentów przetargowych) wraz z mapkami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejny głos w sprawie velostrady Katowice – Tychy. „Nie robimy nic na siłę” [LIST CZYTELNIKA]

KATOWICE – SOSNOWIEC (długość: 9,4 km)

Zadanie rozpoczyna się w Katowicach, przy skrzyżowaniu ul. Bankowej z ul. Moniuszki, w pobliżu budynków Uniwersytetu Śląskiego, dalej biegnie wzdłuż Bulwarów Rawy, w rejonie osiedla Gwiazdy i budynków Uniwersytetu Ekonomicznego (istniejący ciąg pieszy i pieszo-rowerowy do modernizacji). Następnie trasa przebiega pod ul. Murckowską dalej bulwarami wzdłuż rzeki Rawy. Po przekroczeniu drogi krajowej nr 79 (pod wiaduktem drogowym), trasa rowerowa biegnie śladem nieczynnej linii kolejowej (PKP) wzdłuż firmy Katowickie Wodociągi S.A. Dalej przecina linię kolejową nr 161 (tunel) i biegnie dalej wzdłuż firmy Baterpol Szopienice, dochodząc do ul. Hallera. Następnie przecina ul. Hallera i przebiega dalej w śladzie nieczynnej linii kolei piaskowej do ul. Borki, zbliżając się zarazem do drogi ekspresowej S86. Dalej trasa przecina ul. Borki i wykorzystuje ślad nieczynnej linii kolei piaskowej. Od linii kolejowej odbija w kierunku miasta Sosnowiec – ulicy Kresowej.
Na terenie Sosnowca początkowo trasa biegnie przez tereny niezagospodarowane, następnie przekracza rzekę Brynicę (w ciągu ulicy Kresowej) a następnie biegnie wzdłuż ul. Kresowej aż do ul. M. J. Piłsudskiego. Po przekroczeniu ul. M. J. Piłsudskiego przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S86 (istniejący ciąg pieszo-rowerowy) do śladu po nieczynnej linii kolejowej. Dalej trasa rowerowa prowadzona jest śladem po nieczynnej linii kolejowej, biegnąc równolegle do ul. Wiązowej, przecina al. Mireckiego i dalej przebiega wzdłuż ul. Ks. W. Sedlaka do wysokości obiektów Wyższej Szkoły Humanitas. Dalej trasa śladem nieczynnej linii kolejowej dociera do wiaduktu przy ul. Orlej i skręca w lewo w rejon skrzyżowania ul. gen. S. Grota-Roweckiego i ul. Orlej, gdzie łączy się z istniejącą drogą rowerową.

KATOWICE – MYSŁOWICE (długość: 9,1 km)

Zadanie rozpoczyna się w Katowicach, w dzielnicy Brynów, na nieczynnej linii kolejowej, przy skrzyżowaniu ze ścieżką prowadzącą do ul. Św. Huberta. Następnie trasa biegnie śladem nieczynnej linii kolejowej w kierunku pętli autobusowej przy ul. Francuskiej. Dalej prowadzi śladem linii kolejowej wzdłuż Doliny Trzech Stawów, przekracza ul. Pszczyńską (nowo wybudowany wiadukt w ciągu DK 86), następnie przecina linię kolejową (istniejący wiadukt w ciągu torów PKP) i dociera do dzielnicy Giszowiec, w rejon ulicy Kolistej. Dalej prowadzona jest śladem linii kolejowej w kierunku Mysłowic, przecina ul. Szopienicką (wiadukt), autostradę A4 (wiadukt nad A4 w ciągu linii kolejowej). Następnie przecina drogę technologiczną i ciek Bolina. Droga rowerowa w tym odcinku biegnie nasypem kolejowym równolegle do ul. Mysłowickiej w Katowicach i dociera do granicy z miastem Mysłowice. W ramach opracowania koncepcji należy uwzględnić skomunikowanie velostrady z parkiem Bolina oraz drogą rowerową wzdłuż ul. Ceramicznej.
Na terenie Mysłowic początkowo trasa biegnie nadal śladem linii kolejowej, przecina ul. Mikołowską i prowadzi wzdłuż jezdni. Następnie przecina skrzyżowanie z ul. Obrzeżną Zachodnią i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej dociera w rejon ronda im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Mysłowicach (skrzyżowanie ul. Janowskiej/ul. Partyzantów z ul. Mikołowską), gdzie kończy się velostrada.

Na razie nie udało się wyłonić wykonawcy dla dwóch pozostałych tras. Odrzucono wszystkie oferty złożone w przetargu dotyczącym stworzenia koncepcji dla połączeń Katowice-Tychy i Czeladź-Będzin-Dąbrowa Górnicza-Sosnowiec.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*