Reklama

Ulicami Katowic przejdzie Orszak Trzech Króli

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
6 stycznia ulicami Katowic przejdzie Orszak Trzech Króli. Wyruszy sprzed katedry Chrystusa Króla po mszy, która zostanie odprawiona o godz. 10:30. Będzie jej przewodniczył bp Adam Wodarczyk.

W tyk roku trasa przemarszu będzie prowadzić od katedry do placu przed Spodkiem. Formowanie procesji rozpocznie się ok. godz. 11.30, a wymarsz o godz. 12.00. Podczas pochodu przedstawione zostaną krótkie scenki nawiązujące do biblijnych opisów narodzin Jezusa oraz pokłonu mędrców ze Wschodu. Odegrają je uczniowie szkół średnich oraz członkowie wspólnoty anglojęzycznej, z różnych krajów świata. W orszaku weźmie udział także orkiestra górnicza.

Katowicki Orszak Trzech Króli zakończy się koncertem, w trakcie którego utwory kolędowe zagrają uczniowie SP „Kuźnica” i uczennice SP „Płomień”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie zespół Małe TGD. Przewidziane są także ciepłe napoje oraz poczęstunek.

Tradycja Orszaku Trzech Króli ma korzenie w średniowieczu. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIII wieku. Na dworach królewskich przygotowywano wówczas specjalną scenerię i organizowano procesje. Ten zwyczaj przeniknął do życia codziennego, stając się integralną częścią polskiego folkloru. Do tradycji orszaków powrócono w XXI wieku, wprowadzając do dawnych obrzędów nowe elementy. Pierwsza taka procesja odbyła się w 2009 roku w Warszawie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*