Reklama

Uczą się jak szczepić. Duże zainteresowanie szkoleniami w Katowicach

Redakcja
W Katowicach trwają szkolenia osób, które będą wykonywały szczepienia. Zainteresowanie przerosło oczekiwania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Trzeba było wydłużyć czas szkolenia.

Trwają przygotowania do masowych szczepień. Niedawno władze Katowic ogłosiły, że punkty, do których mają się ustawiać kolejki po szczepionkę przeciwko koronawirusowi, znajdą się w Mieście Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2) i w ośrodku tenisowym MOSiR-u w Janowie (ul. Szopienicka 70). Do zapowiadanych przez rząd zwiększonych dostaw preparatów różnych producentów przygotowuje się nie tylko miasto. Potrzebne są osoby do wykonywania szczepień. Śląski Uniwersytet Medyczny prowadzi intensywne szkolenia dla chętnych, którzy chcą włączyć się w akcję szczepienia.

To osoby związane z medycyną, które chcą nauczyć się całej procedury. Zanim przyjdą na 4-godzinny praktyczny kurs do ŚUM, najpierw muszą ukończyć część teoretyczną szkolenia, która jest dostępna w formie online. W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej przy ul. Medyków Katowicach zdobywają już praktyczne umiejętności. – Technika wykonania samej szczepionki i przygotowania preparatów, w zależności od producenta, troszeczkę różni się pewnymi kwestiami. Różne jest też postępowanie w stanach nagłych, które mogą pojawić się po szczepieniu, od reakcji anafilaktycznej po zatrzymanie krążenia – mówi dr Adam Ubych, kierownik centrum i koordynator szkoleń.

Najliczniejszą grupę wśród uczestników stanowią farmaceuci. Jednak na szkolenie przyjeżdżają też diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci. Jak tłumaczy Ubych, zgłaszające się osoby mają już potrzebną wiedzę, a zadaniem prowadzących jest ją uporządkować. ŚUM nie spodziewał się tak dużego zainteresowania. Od 1 kwietnia zapisało się już ponad 1200 osób. – Cały czas są prośby z telefonami o kolejne terminy. Już zapadła decyzja o przedłużeniu szkoleń. Mieliśmy je robić tylko w kwietniu, ale już wiemy, że do połowy maja będziemy szkolić – mówi kierownik Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach. Każdego dnia w Katowicach i Zabrzu uczelnia prowadzi zajęcia dla ok. 50 osób. Po szkoleniu i zdanym egzaminie uczestnicy otrzymują zaświadczenie. Na tej podstawie będą szczepili. Do tej pory nie ma jeszcze szczegółów dotyczących masowej akcji szczepień w Polsce.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*