Reklama

Trzy religie w jednym kalendarzu. Można go dostać bezpłatnie na Rynku

Łukasz Kądziołka
Kiedy wypada chanuka i kiedy rozpoczyna się ramadan? Te informacje można znaleźć w „Kalendarzu Trzech Religii”. Katowice wydały go już po raz dwunasty.

Dzisiaj zaprezentowano nową odsłonę „Kalendarz Trzech Religii”. W Katowicach coroczne spotkanie z okazji wydania kolejnego kalendarza stało się już tradycją. Jak podkreślali przedstawiciele różnych religii, to ważna i potrzebna inicjatywa, która ma na celu przede wszystkim edukację. – Główną przyczyną tego, że ludzie nie potrafią szanować siebie, że są wojny to jest niewiedza o drugim. Kalendarz jest tym narzędziem, które przekazuje konkretne treści o danej religii – mówi dr Mariola Kozubek z Wydziału Teologicznego UŚ, redaktor naczelna kalendarza. Pierwsze wydanie ukazało się w 2013 roku i od tamtej pory kalendarz opracowywany jest przez przedstawicieli kilku kościołów: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Choć społeczność żydowska w Katowicach składa się tylko z nieco ponad 100 osób, to wyznawcy judaizmu odegrali bardzo dużą rolę w tworzeniu tego miasta. – Nawet przed wojną Żydzi nie stanowili dużej liczby mieszkańców, od 8% do 10%. Pewnego roku było to bodajże 12%. Jednak odgrywali tu bardzo dużą rolę i to dzięki temu, że głosowali na nich nie-Żydzi – mówi Włodzimierz Kac, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i dodaje, że w mieście zawsze panowało poszanowanie dla innych wyznań. – W czasie uroczystego poświęcenia kościoła Mariackiego dzwony biły również w kościele ewangelickim – przypomina Kac. Niewiele więcej niż żydów jest w Katowicach muzułmanów. Jednak imam Jabbar Koubaisy, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach przyznaje, że liczba wyznawców islamu rośnie. – Przyjeżdża do Katowic coraz więcej osób z Azji. Tutaj pracują i studiują – mówi. Wzrost liczebności tej wspólnoty wyznaniowej jest zauważalny od około 2-3 lat.

Tegoroczna edycja kalendarza zyskała nową szatę graficzną i została wzbogacona o nowe treści. Są w nim zaznaczone święta Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Kalendarz na rok 2024, czyli lata 5784/5 dla Żydów i 1445/6 dla muzułmanów wydano w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Część nakładu jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej mieszczącym się przy Rynku 13 w Katowicach oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18. Jak mówią twórcy, żeby otrzymać kalendarz, trzeba się spieszyć. W zeszłym roku wszystkie egzemplarze zostały rozdane już w styczniu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*