Reklama

Katowice miastem tolerancji. Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie w jednym kalendarzu

Redakcja
Religijny kalendarz po raz kolejny został wydany w Katowicach. Znaleźć w nim można święta i ważne okazje dla wyznawców trzech religii – judaizmu, islamu i chrześcijaństwa.

Tolerancja i wielokulturowość to wartości, z którymi chcą być kojarzone Katowice. Dlatego już po raz dziewiąty wydano „Kalendarz Trzech Religii”. Pierwsza edycja kalendarza miała miejsce w 2013 roku w nakładzie 500 egzemplarzy. Ze względu na ogromne zainteresowanie projektem, nakład został zwiększony do ponad 5 tysięcy rocznie. Kalendarz opracowywany jest przez przedstawicieli kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnot żydowskiej i muzułmańskiej. Swój udział ma także wydział teologiczny UŚ. – Istotny jest przede wszystkim jego aspekt edukacyjny, kształtujący w nas umiejętność odkrywania bogactwa różnych kultur i religii jako dobra wspólnego i angażowania się w jego utrwalanie i pomnażanie – mówi dr Mariola T. Kozubek, redaktor merytoryczna kalendarza.

Kalendarz zawiera święta i wydarzenia ważne dla wszystkich wspólnot religijnych. Jednak są tam też ważne daty z dziejów Katowic. – W „Kalendarzu Trzech Religii” zamieszczono także informacje o ważnych wydarzeniach związanych z życiem religijnym, kulturowym, gospodarczym czy społecznym Katowic. W ten sposób  przybliżana jest problematyka zarówno wierzącym jak i osobom o przekonaniach niereligijnych – mówi dr hab. Aleksandra Pethe, medioznawca z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Kalendarz w tym roku wydrukowano w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. Jest dostępny dla wszystkich w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 13 w Katowicach.


Tagi:

Komentarze

  1. Kuzyn 9 stycznia, 2021 at 11:19 pm - Reply

    W kalendarzu i może ale w życiu codziennym bez szans.
    Czysta fantastyka.

Dodaj komentarz

*
*