Reklama

Spotkanie z Żydówką, Maria Goeppert-Mayer i śląski Schindler. Ruszyły Dni Kultury Żydowskiej

Pierwsza synagoga na rogu dzisiejszych ulic 3 Maja i Słowackiego. Autor: Lamche, L. A. Źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa.

Redakcja
O Żydach, ich dziedzictwie, osiągnięciach i pamięci. Dzisiaj w Katowicach rozpoczęły się VI Dni Kultury Żydowskiej. Wszystkie wydarzenia będą darmowe i potrwają do połowy lutego.

Po raz szósty w Katowicach będzie można poznać lepiej żydowską kulturę. Rozpoczynają się Dni Kultury Żydowskiej. To okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z pisarzami i trzech wystawach, a także dowiedzeniu się więcej o Żydach, którzy niemal całkiem zniknęli z Katowic i Śląska, a są ważną częścią lokalnej historii. Dzisiaj rozpoczną się wydarzenia, które potrwają do połowy miesiąca. Zostały zaplanowane w kilkunastu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Już dzisiaj rozpoczęły się wystawy, któe będzie można oglądać do końca lutego. Jedna z nich (filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47) o Leopoldzie Tyrmandzie, poza tym portrety Chasydów autorstwa Joanny Sidorowicz (filia nr 16, ul. Wajdy 21) i cmentarza żydowskiego w Katowicach, które zrobił Jarosław Kurek (filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10). To propozycja dla tych, którzy już nie załapią się na spacer po cmentarzu z przewodnikiem.
Poza tym odbędą się spotkania z Moniką Sznajderman, która napisała „Pusty las” i „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” i Marcinem Pilisem, autorem książki „Łąka umarłych”. To pierwsze będzie dostępne online. Tak samo jak czat z Miriam Synger, autorką bloga Jestem Żydowką, która opowie o życiu Żydów w Polsce, ich zwyczajach i wszystkim, czego zażyczą sobie uczestnicy. Poza tym odbędą się prelekcje o noblistce Marii Goeppert-Mayer oraz Ernście-Brunonie Motzku, który ocalił od zagłady dwie żydowskie rodziny.

Do udziału we wszystkich wydarzeniach upoważniają bezpłatne wejściówki, które odebrać lub zarezerwować można w filiach organizujących spotkania. Pełny program jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*