Reklama

Tramwaje Śląskie biorą się za projektowanie kilku torowisk w Katowicach

Redakcja
Szykują się duże tramwajowe inwestycje w Katowicach. Tramwaje Śląskie ogłosiły właśnie przetarg na projekty przebudowy torowisk w czterech lokalizacjach w różnych częściach miasta. Spółka będzie się starała o unijne dofinansowania.

Cztery inwestycje tramwajowe w czterech dzielnicach Katowic. Tramwaje Śląskie przygotowują się do dużych przedsięwzięć na terenie miasta. Spółka ogłosiła niedawno przetarg na zaprojektowanie przebudowy kilku odcinków infrastruktury. Powodem jest jej kiepski stan. – Wytypowane odcinki torowisk zakwalifikowane zostały do modernizacji ze względu na ich stan techniczny oraz fakt, że są to fragmenty torowisk pomiędzy odcinkami zmodernizowanymi wcześniej, w ramach poprzedniego projektu infrastrukturalnego – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich. Na trzech wyłonionych odcinkach nadal wagony poruszają się po drewnianych podkładach.
Przebudowy mają na celu przede wszystkim poprawę funkcjonalności linii tramwajowej i zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko, w tym maksymalną eliminację drgań i hałasu. Nowa konstrukcja torowisk ma być trwała i powinna zapewnić bezpieczne użytkowanie na okres co najmniej od 15 do 30 lat w zależności od nawierzchni. Na razie Tramwaje Śląskie dopiero przygotowują się do inwestycji w Szopienicach, Dębie, Załężu i Zawodziu. Trwa przetarg na zaprojektowanie przebudów. – Proces projektowania dla tego typu dokumentacji jest zadaniem czasochłonnym i dlatego już teraz chcemy wyłonić biuro projektowe, które przygotuje dokumentacje, by po uzyskaniu dofinansowania móc możliwie jak najszybciej przystąpić do ogłoszenia przetargów na wyłonienie wykonawców prac – tłumaczy Zowada.

W ten sposób spółka rozpoczęła przygotowania do kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w której będzie można aplikować o środki na modernizację i rozbudowę infrastruktury tramwajowej.

Tramwaje Śląskie zlecą projektowanie przebudowy torowiska w 4 lokalizacjach:

 

 

– ul. Obrońców Westerplatte na odcinku od ul. Korczaka do ul. Wańkowicza,

 

 

– ul. Chorzowska na odcinku od ul. Złotej do ul. Dębowej,

 

 

 

 

– trasa im. Nikodema i Józefa Reńców na odcinku od ul. Wiśniowej do ul. Brackiej,

 

 

 

– ul. 1 Maja i ul. Obrońców Westerplatte na odcinku od wiaduktu DK79 do “Baterpolu”.

 

Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 30 grudnia. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowało projektowanie, a tym bardziej sama realizacja przebudowy torowisk. Pewne są tylko terminy. Na zaprojektowanie największej inwestycji, czyli przebudowy w Zawodziu wykonawca będzie miał 15 miesięcy od dnia podpisania umowy, dla pozostałych części zamówienia termin wykonania to 9 miesięcy.


Tagi:

Komentarze

  1. AK 19 grudnia, 2019 at 12:15 pm - Reply

    A jak tam tramwaj na Południe ? Albo do Ligoty ? Cisza ?

Dodaj komentarz

*
*