Reklama

Teatralna bez samochodów. Na ulicy powstanie woonerf

Ł. K.
To będzie mała strefa kultury – zapowiada miasto. Samochody znikną z ul. Teatralnej, a zamiast nich staną miejskie meble. Będą koncerty, darmowy serwis rowerowy i konsultacje z mieszkańcami. Na ulicy odchodzącej od Rynku powstanie woonerf.

Miasto zamyka ul. Teatralną z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Nie będą tu mogły wjeżdżać i parkować samochody, oprócz tych mieszkańców. To pomysł Regionalnego Instytutu Kultury, który zwrócił się do urzędników z propozycją utworzenia woonerfu. Ta idea przywędrowała do Polski z Holandii. Polega przede wszystkim na uspokojeniu ruchu i stworzeniu przestrzeni przyjaznej mieszkańcom i pieszym. Pierwszy katowicki woonerf powstanie na ul. Teatralnej. – Teatralna do tej pory była ulicą zapomnianą. Jest to bardzo ciekawa ulica. Funkcjonują tu aż trzy instytucje kultury, ponieważ jest tutaj Teatr Śląski, Regionalny Instytut Kultury i szkoła muzyczna. Aż prosi się o to,żeby ta ulica funkcjonowała trochę inaczej. Nie jak parking – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w UM Katowice. Miasto postawiło już znaki zakazu wjazdu (nie dotyczą one mieszkańców), wprowadzona zostanie strefa zamieszkania, która ograniczy prędkość samochodów do 20 km/h. Woonerf będzie na ul. Teatralnej funkcjonował na razie przez jeden dzień. To jeden z punktów programu Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W niedzielę, 16 września, miasto przygotowało szereg atrakcji. Na ulicy staną meble miejskie zaprojektowane przez Matyldę Sałajewską, a Zakład Zieleni Miejskiej zadba o to, żeby było zielono. W “Małej Strefie Kultury” na ul. Teatralnej przygotowano plenerową czytelnię i księgarnię, koncerty bez prądu na rampie Teatru Śląskiego, swój ogródek wystawi jedna z kawiarni. Poza tym mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowego serwisu rowerowego, wspólnie zasadzą rośliny w ogródku społecznym. Dzieci również nie powinny się nudzić, bo animatorzy przygotują dla nich gry uliczne. Woonerf będzie działał w godz. 10-18. W trakcie wydarzenie odbędą się konsultacje społeczne. Niewykluczone, że będą one kontynuowane w szerszej formie po zakończeniu akcji. Kierowcy zostali poproszeni o przeparkowanie swoich samochodów. W przypadku niezastosowania się do zakazów na ul. Teatralnej interweniowała będzie straż miejska.


Tagi:

Komentarze

  1. Jakob 17 maja, 2019 at 8:13 am - Reply

    Czyli tak rzestrzen dla mieszkancow z koncertami pod oknem. Zenada. Jakie konsultacje z nami byly? Chyba kosmiczne, wrzucenie do skrzynki z info teraz pod domem bedziesz miec muzyke, dudnienie i zaklocanie spokoju to nie konsultacje. Ha ha i troche nie wyszlo bo mafia teatralna musi parkowac i jezdzic po teatralnej. Wara od teatralnej z jakimis koncertami, muzyczkami i innymi zaklocajacymi cisze formami pseudo kultury

  2. Michaił 14 września, 2018 at 4:23 pm - Reply

    Nie może to się nazywać poludzku? Np. Deptak tylko odrazu “woonerf”. Wygląda tak jakby sama oryginalna nazwa miała za zadanie stworzenie już niesamowitej przestrzeni miejskiej. Przy czym okaże się że na woonerfie śpią bezdomni z centrum i inna żulernia.

Dodaj komentarz

*
*