Pracownia Ryszarda Jurkowskiego zdobyła pierwszą nagrodę podczas warsztatów, których celem było wyłonienie koncepcji zagospodarowania ulic Dworcowej i Mariackiej Tylnej. To wcale nie oznacza, że dokładnie tak będzie wyglądać ta część śródmieścia. Zaproponowane przez katowickich architektów rozwiązania mają być punktem wyjścia do dalszych prac. Ich finałem będzie ogłoszenie przetargu na projekt zagospodarowania Dworcowej i Mariackiej Tylnej.
Kilkanaście tygodni temu prezydent Katowic ogłosił zamiary urzędu miasta w stosunku do Dworcowej i Mariackiej Tylnej. W wielkim skrócie, ta pierwsza ma być deptakiem z bardzo ograniczonym ruchem samochodów, ta druga – drogą dwukierunkową, przy której zostanie zlokalizowany wielopoziomowy parking (częściowo w obecnym nasypie kolejowym).
Do przedstawienia swoich pomysłów zostały zaproszone trzy biura projektowe: AIR Jurkowscy Architekci, Atelier Skwara i Polak oraz JRK 72 Jacka Krycha. W komisji znaleźli się przedstawiciele miasta oraz architekci i urbaniści. Ostatecznie, po półtoradniowych obradach, pierwszą nagrodę w wysokości 8 tys. zł zdobył Ryszard Jurkowski z zespołem.
Jak mówił Stanisław Podkański, architekt miasta, nagroda została przyznana m.in. za spójne i czytelne ukształtowanie wnętrza i przestrzeni placu dworcowego dla potrzeb miasta oraz elegancję i umiar w zakresie zastosowania środków formalnych niekonkurujące z architekturą zabytkową. Dwa pozostałe biura otrzymały równorzędną drugą nagrodę.
Co zaproponowali zwycięzcy? To oszczędna architektura wprowadzająca na Dworcową znacznie więcej zieleni niż jest tam obecnie. Architekci biura AIR Jurkowscy chcieliby posadzić platany lub graby, najlepiej w gruncie. W pierwszej części Dworcowej (od strony ul. św. Jana) korony drzew stanowiłyby naturalny “dach” dla parkujących samochodów. Z kolei w dalszej części ulicy wyznaczałyby kilka mniejszych placów. Pod drzewami miałyby się mieścić elementy małej architektury, jak ławki i siedziska. Na środku placu projektanci zaproponowali szklany element w formie pomnika lub rzeźby, ale komisja odrzuciła tę koncepcję. Na akcent upamiętniający początki kolei w Katowicach ma zostać ogłoszony oddzielny konkurs. Jest też fontanna w posadzce.
Nawierzchnia ma być wykonana z granitowych płyt, ale obecny historyczny bruk też w jakiś sposób ma zostać wyeksponowany.
Na Tylnej Mariackiej AIR Jurkowscy proponują zachowanie istniejącej zieleni i nowe nasadzenia. Wielopoziomowy parking chcieliby przykryć od frontu (czyli od północy) metalową siatką, po której mogłaby się wić zieleń.
– Chcieliśmy uzyskać elastyczne koncepcje, które po modyfikacjach mogłyby być podstawą do prac projektowych i realizacji – powiedział Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic i przewodniczący komisji konkursowej.
O tym jak przebiegała dyskusja po warsztatach oraz co o zwycięskiej pracy mówią architekci, już wkrótce w portalu Katowice24.info.
Zauważyłem błąd na wizualizacjach: drzewa powinny byćw donicach, no i nie przewidziano darmowego parkingu żwirowego. KrUszok tego nie kupi 😛