Reklama

Tak będzie wyglądało Archiwum Państwowe w Katowicach. Umowa na przebudowę została podpisana

Redakcja
Archiwum Państwowe w Katowicach podpisało umowę na przebudowę i rozbudowę siedziby. Za ponad 68 mln złotych powstanie kompleks łączący ze sobą stare i nowe obiekty.

Archiwum Państwowe w Katowicach znajduje się na terenie po jednostce wojskowej. Kompleks przy ul. Józefowskiej 104 składa się obecnie z 8 budynków i powstał w większości w latach 50. XX wieku. Od dłuższego czasu AP planowało dużą inwestycję. W tym tygodniu podpisano umowę na I etap przebudowy i rozbudowy kompleksu.
Prace w pierwszym etapie obejmą tylko część istniejących obiektów Archiwum Państwowego. Powstaną nowoczesne budynki z archiwami połączone częściowo przeszklonymi łącznikami od strony południowej. W zespole budynków znajdą się magazyny archiwaliów, sale konferencyjne i wystawiennicze, pomieszczenia biurowe oraz czytelnia i biblioteka.

W istniejącym budynku nr 1, który jest i pozostanie po rozbudowie najważniejszym obiektem kompleksu, przebudowane zostaną elewacje, w tym główne wejście. W strefie północnej za budynkiem głównym wybudowany zostanie trzykondygnacyjny obiekt, czyli budynek nr 2. Zaplanowano w nim sale konferencyjne, powierzchnie wystawowe, biura, bar oraz powiązane z tymi funkcjami magazyny, serwerownię, pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Budynek nr 1 będzie połączony z innymi poprzez łączniki naziemne. Projektowane budynki magazynowe (nr 3 i 4) nie będą miały okien. Postanowiono je zamknąć w kostkach o wymiarach 25 na 25 metrów i wysokich na 12 m z fasadami. W większości elewacje budynków zostaną utrzymana w kolorze czarnym z przeszkleniami. Nowo wybudowane, nowoczesne magazyny zapewnią miejsce do bezpiecznego przechowywania 20 000 metrów bieżących materiałów archiwalnych. W kompleksie znajdzie się również centrum konferencyjno-wystawiennicze, w którym prowadzone będą m.in. szkolenia w zakresie zabezpieczenia zasobu dla całej sieci archiwalnej, warsztaty i lekcje pokazowe.

1 lutego Archiwum Państwowe w Katowicach podpisało umowę na realizację robót budowlanych z firmą NDI. Oddanie budynków do użytku planowane jest w 2026 roku, a koszt inwestycji to 68,1 mln złotych brutto.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*