Reklama

Pofałdowana jezdnia na nowej drodze. Są szkody górnicze na odcinku DK81

Łukasz Kądziołka
Szkody górnicze na nowej drodze w Katowicach. Kierowcy już od kilku miesięcy jeżdżą pofałdowanym odcinkiem. Kopalnia twierdzi, że dużo większych szkód nie będzie, a miasto oczekuje szybkiej naprawy.

Nie dobiegła jeszcze końca ogromna drogowa inwestycja w Giszowcu, a już pojawił się problem związany z działalnością pobliskiej kopalni. Na początku tego roku zauważono deformacje, które – jak informuje katowicki urząd – wynikają z eksploatacji górniczej. Fragment ul. 73 Pułku Piechoty jest objęty inwestycją na węźle w Giszowcu. Chodzi konkretnie o końcowy, położony najbliżej skrzyżowania DK81 i DK81 odcinek tuż przed salonami samochodowymi. Tam kierowcy mogą sami odczuć powstałe garby na drodze, przebiegające w poprzek drogi. Od momentu zaobserwowania tych „progów poprzecznych”, prowadzono monitoring w tym miejscu, żeby sprawdzić, czy szkody się pogłębiają, czy proces ustał w związku z tym, że dobiegła końca eksploatacja w tym rejonie. W maju miasto poinformowało o tym problemie Polską Grupę Górniczą, do której należy kopalnia KWK Staszic-Wujek. PGG potwierdza, że szkody są związane z wydobyciem węgla, ale wydobycie już się zakończyło.  – Kopalnia Staszic-Wujek w maju br. zakończyła eksploatację ściany 505 w pokładzie 501 zlokalizowanej na zachód od przebudowywanego węzła i aktualnie nie prowadzi eksploatacji górniczej w rejonie przedmiotowej inwestycji – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy spółki. Początkowo wygaszanie wpływu tej eksploatacji szacowano na przełom 2022 i 2023 roku. Jednak po przeprowadzeniu pomiarów geodezyjnych przez wykonawcę robót drogowych i służby miernicze kopalni okazuje się, że ujawnianie się szkód górniczych jest na końcowym etapie.

Pod koniec czerwca odbyły się rozmowy w tej sprawie. Wykonawca przebudowy węzła, firma NDI, przedstawiła kopalni specyfikację naprawy, a ta przekazała inwestorowi projekt ugody w tej sprawie. – Szkoda zostanie usunięta zgodnie z wypracowanym sposobem i zawartą ugodą. Należy jednoznacznie wskazać, że zawarcie przedmiotowej ugody, prawnie jest wymaganym elementem finansowania usunięcia szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego – mówi Głogowski. Tego oczekuje miasto. – Chcielibyśmy w porozumieniu z Polską Grupą Górniczą dojść do takiego stanu, żeby oddawany obiekt już na dzień dobry nie był odcinkiem do remontu – mówiła Agnieszka Dutkiewicz z wydziału monitorowania inwestycji w UM Katowice podczas jednego z ostatnich posiedzeń komisji rozwoju miasta.

Przebudowa węzła w Giszowcu (zdjęcie archiwalne).

Zgodnie z wielokrotnie aneksowaną umową, prace na węźle w Giszowcu mają zakończyć się 31 sierpnia. Następnie kilka miesięcy mają potrwać odbiory techniczne. Przebudowa skrzyżowania DK86 i DK81 ma kosztować ponad 308 mln zł, z czego ponad 239 mln zł to unijne dofinansowanie.


Tagi:

Komentarze

  1. Assl 21 lipca, 2022 at 12:10 pm - Reply

    Co to za droga co się rozpadła jeszcze przed zakończeniem jej budowy?

  2. xxx 19 lipca, 2022 at 2:22 pm - Reply

    Na tej budowie od dłuższego czasu kompletnie nic się nie dzieje. Czemu o tym nie napiszecie? Jak można mieć 3 lata opóźnienia i dalej nic nie robić…

Dodaj komentarz

*
*