Sąd konkursowy, który 16 października obradował w Warszawie, wybrał projekt pomnika Wojciecha Korfantego, który stanie u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli. Jego autorem jest Karol Badyna z krakowskiej „Pracowni Rzeźby Forma”.
Na konkurs ogłoszony 4 czerwca 2018 r. przez Warszawę wpłynęło 11 prac. Sąd konkursowy uznał za najlepszą pracę Karola Badyny ze względu na najwyższą atrakcyjność formy plastycznej, umiejętne wkomponowanie w otoczenie i dobrą ekspozycję w przestrzeni publicznej. Zdaniem jury kompozycja pomnika wyraźnie eksponuje postać Wojciecha Korfantego jako męża stanu. Najwyżej w tym wypadku została też oceniona czytelność ideowa upamiętnienia, wielowartościowość i głębia przekazu, a także siła wyrazu dostosowana do zastosowanych środków. Praca uzyskała 88 pkt na 100 możliwych do zdobycia.
Sąd konkursowy zalecił zmianę wyrazu opracowania granitowej bryły pomnika i napisu oraz nasycenie figury duchem wynikającym z charakteru postaci na podstawie dostępnej ikonografii, analizy sylwetki i rysów twarzy a także ograniczenie inskrypcji do napisu „Wojciech Korfanty, 1873-1939, polityk, chrześcijański demokrata”.
Badyna otrzymał pierwszą nagrodę w kwocie 40 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie koncepcji pokonkursowej.
– Pomnik stanie w ważnym miejscu Warszawy, przy Trakcie Królewskim, gdzie zostały już wcześniej ulokowane monumenty wybitnych Polaków i „ojców założycieli” naszej niepodległości – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Powstanie monumentu finansuje m.st. Warszawa i miasta woj. śląskiego, m.in. Będzin, Bytom, Chorzów, Mikołów, Piekary Śląskie, Radzionków, Ruda Śląska., Siemianowic Śląskie, Świętochłowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Wyry, Zabrze oraz Górnośląsko-Zagłębiowsk Metropolia.
Koszt powstania pomnika to 1,5 mln zł. Niedawno jego sfinansowanie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, ale nigdy nie padły żadne konkrety w tej sprawie.
Źródło: UM Warszawa