Reklama

Ważna zmiana na ruchliwym skrzyżowaniu. Niektórzy kierowcy mogli mieć tu problem

Ł. K.
Duża zmiana na ważnym skrzyżowaniu na Koszutce. Do tej pory kierowcy mogli jechać na wprost z dwóch pasów. Jednak przy okazji wdrażania ITS, postanowiono rozdzielić kierunki jazdy.

W mieście od wielu miesięcy trwają działania związane z ITS, który ma być gotowy pod koniec tego roku. Jak twierdzi miasto, ten system ma poprawić płynność ruchu i pozwolić na lepsze reagowanie podczas tworzenia się zatorów na drogach. Inwestycja za ponad 88 mln złotych obejmuje m.in. przebudowę urządzeń na 112 skrzyżowaniach. Najważniejszymi elementami katowickiego ITS są sterowniki sygnalizacji świetlnej.

Kilka dni temu zakończyły się prace na dużym skrzyżowaniu na północy Katowic. Na al. Korfantego wdrażany był Inteligentny System Transportowy. Modernizacja urządzeń u zbiegu al. Korfantego oraz ulic Katowickiej i Misjonarzy Oblatów wymagała wyłączenia sygnalizacji świetlnej. Jednak to nie jedyne zmiany, jakie zaszły na tym skrzyżowaniu.

Zmieniło się także oznakowanie na słupie sygnalizacyjnym na ul. Misjonarzy Oblatów. Do tej pory kierowcy jadąc w kierunku Bogucic, czyli ul. Katowickiej, mogli ustawić się na prawym lub lewym pasie. Z obu była możliwość jazdy na wprost. Po przejechaniu skrzyżowania następowało zwężenie z dwóch do jednego pasa ruchu.
Jednak przy okazji wdrażania ITS, postanowiono rozdzielić te dwa kierunku. – Zmiany są wprowadzane w związku z wdrażaniem ITS i zostały ujęte w dokumentacji – jako modernizacja skrzyżowania. W projekcie zaproponowano nowe rozwiązanie tak, aby wykluczyć wprowadzenie ruchu z dwóch pasów ruchu na jeden pas ruchu w kierunku ul. Katowickiej – informuje Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej w imieniu MZUiM. Ma to poprawić płynność przejazdu i pozwolić na uniknięcie zdarzeń drogowych. 

Zgodnie z umową wykonawca, firma Sprint, powinien zakończyć prace nad systemem w IV kwartale tego roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Erwin 13 października, 2023 at 7:45 am - Reply

  bardzo dobrze. to była jakaś aberracja drogowa. inna rzecz że te 3 pasy na oblatów to o 1 za dużo

 2. P Śl 1 lipca, 2023 at 7:14 pm - Reply

  To nie jest nowe rozwiązanie tylko powrót do starego. I tak się zastanawiam, czy na pasie Katowickiej zmieszczą się 2 osobówki? Wydawało mi się, że tak, ale analizuję zdjęcia i powątpiewam. Jeśli nie to autor tego rozwiązania z deczka popłynął. A nawet gdyby się mieściły to i tak pomysł jest pomylony, bo przeciętny kierowca ma problem na czym polega jazda na suwak, a co tu mówić o niewyznaczonych pasach ruchu.

  • kukura 2 lipca, 2023 at 2:38 pm Reply

   na kilkudziesięciu metrach się mieściły. potem był przystanek autobusowy i się zwężało.

   problemem było to, że niewyznaczone pasy ruchu, to pojęcie nieznane polskiemu kierowcy.

   • kukura 2 lipca, 2023 at 2:47 pm Reply

    a i jeszcze warto dodać o ciekawym problemie, który wiąże sie z tym zwężeniem na Katowickiej. Kto powinien komu ustąpić na zwężenia dwóch niewyznaczonych pasów ruchu?

    bo pierwszeństwo ma ten po prawej, a nie ten, który niby jedzie na wprost. Niby proste, ale zdażało się że nawet policja tego nie ogarniała.

 3. Mich 1 lipca, 2023 at 2:51 pm - Reply

  Czasem tak stoję na światłach i patrzę, jak nic jedzie z lewej ani z prawej, ani prostopadle, ani przycisk dla pieszych “jakby nie działał”… i stoję… Jakby nie można było zrobić kilku rond zamiast świateł. Np. Dudy-Gracza – Pańki, Warszawska – Dudy-Gracza, 1-maja – Boh. Monte-Cassino itp. Zrobili rondo na Gospodarczej – Porcelanowej i od razu lepiej. Dobrze, że na Francuskiej pod lotniskiem nie robią świateł, tylko komuś na myśl przyszło rondo…

 4. Damian 30 czerwca, 2023 at 7:42 pm - Reply

  I bardzo dobrze, już mnie tam jeden baran w audi przytarł, bo się nie mógł zdecydować czy jechać na wprost przed czy za.

  • a80 1 lipca, 2023 at 10:52 am Reply

   Mogłeś przytrzeć swoją skodą sam barana w audi, zresztą to nie powód żeby inni kierowcy mieli gorzej.

   • Kierowca z bombowca 1 lipca, 2023 at 5:58 pm Reply

    Akurat ta zmiana jest bardzo na plus. Wcześniejsze rozwiązanie powodowało bardzo dużo niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza, że osoby jadące od strony Katowickiej wcale nie muszą wiedzieć, że samochody jadące z naprzeciwka mają takie zwężenie i nagle z dwóch pasów robi się jeden i to na środku ruchliwego skrzyżowania.

    • a80 1 lipca, 2023 at 10:51 pm Reply

     Tak, i zginęły tam tysiące ludzi, którzy jeżdżą od 40 lat albo dłużej w takim układzie.

 5. Mieszkaniec 30 czerwca, 2023 at 4:40 pm - Reply

  Brawo będą większe korki . W całych katowiceach jest znakowy haos lub inaczej mówiąć “burdel”

 6. news 30 czerwca, 2023 at 4:00 pm - Reply

  Ważne utrudnienie dla kierowców. To byłby prawdziwy tytuł. Ma to poprawić płynność przejazdu, haha. Mierzcie czas ile stoicie teraz, ile po zmianie.

Dodaj komentarz

*
*