Reklama

Szykuje się duża inwestycja na os. Witosa. Powstanie dom kultury

Redakcja
Nowy dom kultury w Katowicach. Niebawem rozpocznie sie duża inwestycja na os. Witosa. Miasto wybrało wykonawcę, który będzie miał nieco ponad rok na wybudowanie nowej instytucji kultury.

W Katowicach powstanie nowy dom kultury. Inwestycja na os. Witosa to jeden z punktów programu wyborczego prezydenta Marcina Krupy. Przygotowania do budowy trwają już od około dwóch lat.  W kwietniu 2021 roku miasto podpisało umowę na zaprojektowanie domu kultury. Nowa instytucja kultury powstanie w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego. Po konsultacjach z mieszkańcami, powstała koncepcja obiektu, w którym znajdą się:

  • sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,
  • hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,
  • sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,
  • sala taneczno-ruchowa,
  • dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach,
  • sala do organizacji spotkań,
  • pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,
  • pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,
  • pokój dla matki z dzieckiem.

Budową było zainteresowanych aż 15 firm, które złożyły swoje oferty w przetargu. 6 z nich zmieściło się w zakładanym budżecie, którego kwotę miasto ustaliło na 27 mln zł brutto. Ostatecznie wybrano ofertę Przedsiębiorstwa Produkcyjnego i Usługowego Concret. Budowa ma kosztować niecałe 22 mln zł brutto. I etap obejmie wybudowanie domu kultury wraz z parkingiem oraz zagospodarowaniem terenu. W późniejszym czasie rozpoczną się prace w ramach drugiego etapu, dotyczącego stworzenia części parkowej. Znajdą się tu m.in. zadaszona scena i ekran dmuchany z projektorem. Na co dzień będzie też można korzystać z ogrodów społecznych, siłowni zewnętrznej, leśnego placu zabaw czy ścieżek edukacyjnych. Powstaną też drogi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ławeczki i pergole.

Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 15 miesięcy na realizację pierwszego etapu inwestycji, po tym czasie rozpoczną się odbiory. Oznacza to, że dom kultury na os. Witosa powinien być gotowy w drugiej połowie 2024 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*