Reklama

Szpitalny Oddział Ratunkowy powstanie w centrum Katowic

Ł. K.
Katowicki szpital z wysokim dofinansowaniem z rządu. Pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie SOR-u. To będzie pierwszy oddział ratunkowy w centrum miasta.

Jest rządowe wsparcie dla szpitala MSWiA w Katowicach. Wniosek złożony przez placówkę został pozytywnie rozpatrzony i wkrótce mają ruszyć prace nad utworzeniem szpitalnego oddziału ratunkowego przy ul. Głowackiego. Jak podkreśla dr Piotr Grazda, dyrektor SP ZOZ MSWiA w Katowicach, lokalizacja SOR w centrum Katowic to przede wszystkim sprawny dojazd do potrzebujących. To duża zmiana, bo teraz działa tu wyłącznie izba przyjęć. Tam, gdzie obecnie się znajduje, zajdą duże zmiany. – Ta część szpitala zostanie przebudowana. Zostaną stworzone oddziały segregacji, obserwacji, konsultacyjny, część sal zabiegowych z małym blokiem operacyjnym. To wszystko będzie stanowiło szpitalny oddział ratunkowy – mówi dr Piotr Grazda, dyrektor SM ZOZ MSWiA w Katowicach. Liczba pacjentów nie wzrośnie aż tak znacząco w stosunku do tego, ile obecnie trafia ich na izbę przyjęć. – W tej inwestycji chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie lepszej dostępności, lepszego sprzętu i bardziej kwalifikowanej pomocy medycznej – mówi dr Grazda. Umowę na dofinansowanie SOR-u podpisał z dyrektorem wiceminister zdrowia,

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i dr Piotr Grazda, dyrektor szpitalu MSWiA w Katowicach.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i dr Piotr Grazda, dyrektor szpitalu MSWiA w Katowicach.

Waldemar Kraska. To właśnie ten resort wyłożył największą sumę. Łącznie rządowe wsparcie wyniosło 15 mln zł, z czego 10 mln zł zostanie przeznaczone na prace budowlane, a 5 mln zł na zakup sprzętu medycznego i wyposażenie nowego oddziału.

Projektowanie SOR-u ma się zakończyć w tym roku. Już teraz ogłoszone zostały pierwsze przetargi. Jednak sama realizacja ma zgodnie z planem potrwać do końca 2020 roku. Oznacza to, że SOR przy ul. Głowackiego miałby zacząć obsługiwać pacjentów od 1 stycznia 2021 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*