Reklama

Szkoła w centrum Katowic po metamorfozie. Kończy się modernizacja VIII Liceum Ogólnokształcącego

Ł. K.
Historyczny budynek VIII Liceum Ogólnokształcącego w centrum Katowic przeszedł metamorfozę. Oprócz odnowienia przyciągającej wzrok jasnej elewacji, pojawiły się ważne elementy, które sprawią, że obiekt będzie ekologiczny. Wybudowanego w XIX wieku budynku nie trzeba już ogrzewać węglem.

Dobiega końca ważna inwestycja w centrum Katowic. Ważna, ponieważ prace objęły kompleksową termomodernizację historycznego budynku liceum w ścisłym centrum miasta. Chodzi o VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jakiś czas temu z odsłonięto elewację budynku na rogu ul. 3 Maja i ul. Słowackiego, bo zniknęły stąd rusztowania.

Modernizacja obiektu polegała między innymi na renowacji elewacji cokołowej z piaskowca oraz remoncie poszczególnych części elewacji za pomocą malowania farbą termoceramiczną i tynkiem ciepłochronnym. Odtworzone zostały detale architektoniczne i naprawiona elewacja z cegły licówki. Wykonano też remont dachu wraz z dociepleniem i wymianą ocynkowanego pokrycia dachowego, a także remont wieży górującej nad liceum. Wymieniono na niej pokrycie z dachówki oraz wyremontowano pokrycie z blachy cynkowanej.
Jednak wygląd to tylko jeden z efektów inwestycji, ponieważ w trakcie termomodernizacji wymienione zostały przede wszystkim stare piece węglowe. Szkoła została podłączona do sieci ciepłowniczej. Kotły węglowe zastąpiono dwufunkcyjnym węzłem ciepła, który będzie przeznaczony na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jak informuje miasto, dzięki tym zmianom popularny PIK będzie miał lepszą efektywność energetyczną budynku i zredukowane zostaną straty ciepła.  W tym celu wymieniono stolarkę okienno-drzwiową, instalację elektryczną i zainstalowano instalację fotowoltaiczną oraz kolektory słoneczne, a także zmodernizowano zewnętrzne i wewnętrzne oświetlenie na energooszczędne typu LED. Poza tym prace były prowadzone również na terenie dziedzińca, gdzie wymieniono nawierzchnię i pojawiły się nowe elementy małej architektury.

Szacunkowy koszt termomodernizacji VIII Liceum Ogólnokształcące przy ulicy 3 Maja to około 10 mln zł. Choć pierwotnie miała ona kosztować ok. 8,3 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji był wyznaczony na październik 2021, ale inwestycja opóźniła się o kilka miesięcy. Teraz trwają jeszcze prace wykończeniowe.

Ilustracja z książki „Domy i gmachy Katowic”. (Michał Bulsa, Beata Witaszczyk, Henryk Waniek (wstęp): Domy i gmachy Katowic. T. 2. Piotr Tabaczyński (zdjęcia). Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek, 2016. ISBN 978-83-63780-15-9. OCLC 971436448).

Budynek na rogu ulic 3 Maja i Słowackiego został wybudowany w 1874 roku. Od początku pełnił rolę placówki edukacyjnej. Najpierw znajdowało się tu gimnazjum męskie, a następnie żeńskie. Historia budynku i szkół, które w niej działały jest bogata. Nauczycielem był tu m.in. dr Gottlieb Wolff, dziadek Marii Goeppert-Mayer, a uczyli się na przykład Wojciech Korfanty i Konstanty Wolny. Od 1948 roku działa tu VIII Liceum Ogólnokształcące. Budynek ewoluował na przestrzeni stu lat. Jego pierwotny kształt z 1873 roku (kolor niebieski) uzupełnił gmach dobudowany z 1908 r. (kolor żółty), którego frontowa część została nadbudowana w 1975 r. (kolor fioletowy).


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 26 czerwca, 2022 at 10:43 am - Reply

    Daje po oczach, że aż miło popatrzeć !! Kiedy następne, przepiękne ale mocno zaniedbane obiekty w centrum ? Temat dyżurny: otoczenie Rawy za rynkiem… 🙂

Dodaj komentarz

*
*