ORLEN uruchomił w Katowicach drugą w Polsce, a pierwszą na południu kraju ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Paliwo do stacji dostarczane jest z otwartego w tym roku HUB-u wodorowego we Włocławku. Grupa ORLEN ma łącznie cztery ogólnodostępne stacje tankowania wodorem. Oprócz Poznania i Katowic, dwie pozostałe znajdują się w Pradze i Litvinovie w Czechach.
Stacja wodorowa w Katowicach mieści się obok tradycyjnej stacji ORLEN przy ul. Murckowskiej 22, przy trasie wyjazdowej w kierunku Tychów. Obiekt działa całodobowo i jest ogólnodostępny, co oznacza, że mogą z niego korzystać wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych paliwem wodorowym.
Stacja wyposażona jest w dwa dystrybutory, jeden o ciśnieniu 350 bar do tankowania autobusów i samochodów ciężarowych oraz drugi o ciśnieniu 700 bar do tankowania samochodów osobowych. Wydajność instalacji wynosi minimum 630 kg wodoru, co pozwala na zatankowanie w ciągu doby np. 20 autobusów i 5 pojazdów osobowych.
Stacja w Katowicach jest częścią projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland, dofinansowanego z pieniędzy unijnych w ramach instrumentu CEF Blending Facility oraz z programu NFOŚiGW – “Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”.
Pierwszą stację tankowania wodoru ORLEN otworzył w czerwcu w Poznaniu. Tankowana jest tam m.in. flota 25 autobusów należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu. Z kolei rok wcześniej, koncern uruchomił pilotażową stację wodorową na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka w Krakowie, gdzie także tankowane są autobusy komunikacji miejskiej.
Kolejne stacje wodorowe: w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie, będę oddawane do eksploatacji sukcesywnie w kolejnych latach. Będzie to drugi etap projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland. W III etapie planowane jest wybudowanie 16 kolejnych stacji, na co ORLEN w kwietniu tego roku dostał bezzwrotne unijne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro.
Do 2030 roku Grupa ORLEN planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wodór będzie dostarczany do nich dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.
Katowice mają dostać wodorowe autobusy. PKM będzie samo martwiło się o paliwo
Stacja tankowania wodoru w Katowicach będzie wykorzystywana przede wszystkim przez pojazdy komunikacji miejskiej. Niespełna trzy miesiące temu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozstrzygnęła przetarg na dostawę ośmiu 12-metrowych autobusów NesoBus. Dostarczy je firma PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Pojazdy mają pomieścić co najmniej 85 pasażerów, z czego co najmniej 25 na miejscach siedzących. Już wcześniej informowano, że autobusy zostaną przekazane dwóm Przedsiębiorstwom Komunikacji Miejskiej – w Tychach (mają obsługiwać linie: 2, 21, 75, 137, 273 i 696) oraz w Katowicach (mają obsługiwać linie: 46, 115 i 70).
najtaniej na lpg skoczyc ze sciema elektrykow