Reklama

Sprawa w sądzie na pamiątkę. W bagażu na lotnisku znaleziono rafę koralową

Redakcja
Pamiątka z wakacji skończy się sprawą w sądzie. Fragmenty rafy koralowej o wadze ponad 5 kg zostały znalezione w bagażu turystów na lotnisku w Pyrzowicach. Teraz czekają ich konsekwencje.

Rafa koralowa w walizce turysty została namierzona przez funkcjonariuszy na lotnisku. Pamiątka, którą kupił na Dominikanie, okazała się dużym problemem, bo turysta został zatrzymany przez Krajową Administrację Skarbową. W bagażu podróżnego znaleziono fragment rafy koralowej o wadze prawie 2,5 kg. To nie był jedyny taki przypadek w ostatnim czasie. Jeszcze większy fragment koralowca przewoził turysta z Meksyku. Największy ważył ok. 2,6 kg. Pierwszy turysta tłumaczył, że kupił fragmenty rafy na plaży, a drugi, że je znalazł.

Obydwaj myśleli, że to dobry pomysł na pamiątkę z wakacji. Jednak zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), wwożenie ginącego gatunku jest przestępstwem. Koralowce rafotwórcze objęte są ścisłą ochroną. CITES reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Przed wyjazdem w egzotyczne zakątki, warto sprawdzić jakich towarów nie można przywozić na terytorium Unii Europejskiej bez odpowiednich zezwoleń.

Okazem CITES są m.in.:
żywe rośliny i zwierzęta,
wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie,
wyroby z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa),
naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych,
torebki, buty, portfele, paski do spodni wykonane ze skór węży, krokodyli, waranów itp.,
lekarstwa zawierające sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna).

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że gatunków zagrożonych wyginięciem, wpisanych na specjalną listę, jest ok. 30 tys., z czego ok. 10 tys. to zwierzęta. Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów lub preparatów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Grożą za to poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny oraz przepadek okazów).

Przywiezione okazy rafy koralowej zostały zatrzymane do sprawy karnej. O wysokości kary zdecyduje sąd.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 3 maja, 2021 at 9:10 am - Reply

  W nawiązaniu do lotniska, jestem ciekaw czy opublikuje pan moje pytanie: dlaczego pomimo rozbudowy lotniska w Pyrzowicach za duże pieniądze, nie powstaną tam rękawy ??
  Może czytelnicy wiedzą i zamienimy dwa zdania…
  Pragnę przypomnieć że rękawy obsługują pasażerów na lotniskach w : Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu a nawet w Afryce !! ;))
  Dlaczego nasi mędrcy z Pyrzowic, wiedzą wszystko lepiej aniżeli ludzie zarządzajacy w/w lotniskami ?
  Chciałbym usłyszeć opinie czytelników waszego portalu.

Dodaj komentarz

*
*