Reklama

Spółdzielnia chce zablokować inwestycję mieszkaniową na Koszutce. Złożyła skargę do sądu

Łukasz Kądziołka
Ograniczony dostęp do światła, wąska droga dojazdowa i brak placu manewrowego dla strażaków. Takie zarzuty ma Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa wobec inwestycji na Koszutce. KSM złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Odkąd deweloper pokazał wizualizacje budynku przy ul. Katowickiej, mieszkańcy mają sporo wątpliwości dotyczących nowych apartamentów, które mają powstać na Koszutce. Początkowo obawiano się, że przy okazji inwestycji zlikwidowane zostaną targowisko miejskie i znajdujący się obok niego przystanek autobusowy. Po krytyce deweloper, należąca do Cavatina Group spółka Resi Capital, opublikowała nową wizualizację, na której przystanek i targ już się znalazły.
Później mieszkańcy zaczęli narzekać na prace rozbiórkowe, które wiązały się z dużym hałasem. Dzisiaj, po miesiącu od ich rozpoczęcia, budynku banku już prawie nie ma. Jednak to nie koniec zastrzeżeń do apartamentowca przy Katowickiej.

Wojewoda za decyzją miasta

Decyzję o pozwoleniu na budowę spółka Recap SPV 18 Sp. z o.o. (powiązana z Resi Capital) otrzymała z końcem ubiegłego roku. Już wtedy od tej decyzji odwołała się Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jej budynek przy ul. Katowickiej 65, tzw. Górnik, sąsiaduje z działką dewelopera. – Na etapie postępowania, po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę zgłoszono do wojewody śląskiego swoje zastrzeżenia. Wojewoda podtrzymał naszą decyzję – potwierdza Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice. Mimo to, spółdzielnia nie odpuszcza. Decyzję wojewody zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. KSM wskazuje, że inwestycja spowoduje duże uciążliwości dla mieszkańców Górnika.

Wentylacja pod oknami

Jak wynika ze skargi, wątpliwości budzi lokalizacja wyrzutni powietrza z parkingu podziemnego. To element systemu wentylacji. Jedna z takich wyrzutni, która będzie służyć do odprowadzania powietrza z 4-kondygnacyjnego parkingu (zaplanowano dwie podziemne i dwie naziemne kondygnacje z garażami), ma zostać zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie parkingu dla mieszkańców spółdzielni. Choć według opinii inspektora sanitarnego nie powinna znajdować się przy drogach, chodnikach i parkingach. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zwraca uwagę, że urządzenia do wentylacji będą generowały hałas oraz zapach spalin, który będzie wydobywał się z instalacji.

„Ślepa” droga dojazdowa

Miasto uzgodniło skomunikowanie terenu inwestycji z drogą publiczną wyłącznie drogą na tyłach targu, która jest wąska i „ślepa”. Tędy nowi mieszkańcy mają wjeżdżać do garaży. – Wszystkie trzy wjazdy będą skomunikowane od strony ul. Ordona, a podłączenia do drogi publicznej powinny być analizowane pod względem przepustowości i natężenia związanego z przyszłymi inwestycjami. MZUiM powinien przeanalizować, ile samochodów wjeżdża na tę drogę. W naszej ocenie ta analiza się nie odbyła – mówi Wojciech Czyszek, kierownik działu rozwoju w KSM. Poza tym droga pożarowa jest również uzgodniona na Ordona. Ta powinna być zakończona placem manewrowym o wymiarach 20 x 20 metrów, żeby umożliwić zawracanie wozów bojowych. Zdaniem spółdzielni, pomiędzy garażami a parkingiem nie ma wystarczająco miejsca.

Światło słoneczne przez dwie godziny

Budynek mieszkalny ma wznosić się kaskadowo w kierunku „Górnika”. Wysokość apartamentowca będzie rosła od strony ul. Ordona, jego poszczególne segmenty mają mieć odpowiednio 7., 10., 12. i 16. kondygnacji. To w dużym stopniu ograniczy dostęp do światła mieszkańców bloku przy ul. Katowickiej 65. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ten obszar jest terenem zabudowy śródmiejskiej. Dlatego wyrażono zgodę na taki projekt. KSM stoi na stanowisku, że nie wzięto pod uwagę komfortu obecnych mieszkańców, ponieważ wybudowanie tak wysokiego obiektu spowoduje skrócenie czasu dopływu światła słonecznego do dwóch godzin w ciągu doby.

Zaktualizowana wizualizacja Katowicka Residence.

Deweloper będzie budował

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa złożyła skargę do WSA w ostatnim możliwym terminie, czyli 13 maja. Jednak samo jej złożenie nie wstrzymuje budowy. Decyzja miasta w dalszym ciągu jest prawomocna i dopóki sąd nie podejmie decyzji w tej sprawie, deweloper może realizować swoją inwestycję.
Inwestycja Katowicka Residence dostarczy na rynek nieruchomości łącznie 206 lokali, które będą miały od 25 do 86 m kw. powierzchni. W budynku znajdzie się parking 208 na pojazdów. Całość ma zostać oddana do użytku w I kwartale 2026 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Pablo 30 maja, 2024 at 1:19 pm - Reply

    Ludzie znowu zaskoczeni, że w mieście budują się nowe budynki…. kto by się spodziewał.

  2. Edmund z miasta 30 maja, 2024 at 10:41 am - Reply

    Bo w tym mieście to jest tak: są deweloperzy którym rozkłada się czerwone dywany i są deweloperzy którym rzuca się kłody pod nogi … nie można winić MZUiM ani innej jednostki miejskiej o takie lub inne działa, jeżeli polecenia przychodzą z Młyńskiej 4 to trzeba je wykonywać i znajdować paragrafy tak żeby było dobrze.

  3. Erwin 30 maja, 2024 at 7:53 am - Reply

    z dostępem do światła i widokami to jest tak – jak ktoś chce, żeby nikt mu się nie budował obok, to kupuje przyległą działkę, albo więcej dzialek i sadzi na nich trawę. czemu KSM nie odkupiła? czyżby mieszkańcy nie byli gotowi płacić większego czynszu, by pokryć kredyt na zakup działki z bankiem?

    • kukura 1 czerwca, 2024 at 8:54 pm Reply

      z dostępem do światła jest tak, że regulują to przepisy.

  4. Czytelnik 29 maja, 2024 at 6:23 pm - Reply

    “MZUiM powinien przeanalizować, ile samochodów wjeżdża na tę drogę. W naszej ocenie ta analiza się nie odbyła”. Ależ zaskoczenie, że MZUiM czegoś nie potrafi?

    • Tamahagane 30 maja, 2024 at 9:36 am Reply

      według mnie wam nie idzie do godzić buduje się źle nie buduje się jeszcze gorzej. każda nowa inwestycja prywatna jest lepsza od finansowania postkomunistycznych dziadersów ze spółdzielni mieszkaniowej i tyle w temacie. komfort mieszkania w inwestycji prywatnej w porównaniu do bloku spółdzielczego to niebo a ziemia. sam się 5 lat temu przeprowadziłem z płyty postkomunistycznej gdzie głównie mieszkali funkcjonariusze państwowi PRL tfu.

      • kukura 1 czerwca, 2024 at 8:51 pm Reply

        ciekawe jak to się stało, że tam mieszkałeś.
        dziadek z UB czy tata w MO?

        a wiele z tych nowych deweloperskich inwestycji to jakość zbliżona do PRLowskiej, a po pewnymi względami gorsza.

      • kato 1 czerwca, 2024 at 8:21 am Reply

        ale wiesz ze mozna remont mieszkania zrobic ?
        nie trzeba zyc caly czas w tym samym standardzie od prl-u choc zapewne znasz go tylko z filmow .

    • dawt 30 maja, 2024 at 1:07 am Reply

      MZUiM jest od wykonywania poleceń prezydenta, oczywiście nieoficjalnie 🙂

Dodaj komentarz

*
*