Na podstawie danych udostępnionych przez Urząd Miasta Katowice instytucja WBdata.pl przygotowała analizę dotyczącą pochodzenia obecnych mieszkańców Katowic. Chodzi konkretnie o miejsce urodzenia. Z danych wynika m.in., że najwięcej mieszkańców miasta urodziło się w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim. Jeśli pod uwagę wziąć konkretne miasta, to najwięcej na rzecz stolicy woj. śląskiego straciły Chorzów, Siemianowice Śląskie i Mikołów.
WBdata.pl stworzyła trzy mapy. Pierwsza pokazuje, z których województw pochodzi najwięcej mieszkańców Katowic. Na pierwszym miejscu zaskoczenia nie ma. 73 tysiące osób urodziło się w woj. śląskim (nie licząc Katowic, w których urodziło się 143 tys. obecnych mieszkańców). Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest woj. małopolskie – 10 953, potem świętokrzyskie – 6 965 i mazowieckie – 5293. Najmniej mieszkańców Katowic urodziło się w woj. lubuskim – 1 182.
W innym zestawieniu można sprawdzić, które polskie gminy oraz które zagraniczne miasta “dostarczyły” Katowicom najwięcej mieszkańców. Tylko około 4000 osób pochodzi z zagranicy. Prawie 500 z nich urodziło się we Lwowie. W ogóle zza naszej wschodniej granicy przyjechało najwięcej obecnych mieszkańców Katowic (tych spoza Polski). Z danych wynika, że stosunkowo liczna jest grupa urodzonych w Wilnie, Drohobyczu, Borysławiu i Iwano-Frankowsku. Są też osoby urodzone w Londynie (103) czy Dublinie (36). Z bardziej odległych krajów, 32 osoby pochodzą z Erewania w Armenii, 20 z Hanoi w Wietnamie, a 18 z USA (Chicago 11, Nowy Jork 7).
Zdecydowanie najwięcej katowiczan spoza miasta pochodzi z Siemianowic (9 009), Chorzowa (8 089), Mikołowa (5 975) i Sosnowca (5 733).
Wszystkie dane dotyczące miejsc urodzin mieszkańców Katowic można prześledzić na stronie wbdata.pl
Wiarygodne badanie powinno pokazac ilu mieszkańców urodzilo sie na Górnym Śląsku a ilu w Malopolsce czyli Zaglebie, Czestochowa i Żywiec.