NFZ ogłosił listę szpitali, które wejdą do tzw. sieci szpitali. Zakwalifikowało siędo niej 11 katowickich placówek. W całym województwie do dyspozycji pacjentów będzie ponad 17,5 tys. łóżek.
Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła, NFZ ogłosił listę szpitali, które zostały zakwalifikowane do tzw. sieci szpitali. Szpitale zostały podzielone na kilka poziomów. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Pod uwagę nie były brane szpitale rehabilitacyjne i psychiatryczne.
Przeczytaj też: Minister zdrowia: Nie będzie likwidacji szpitali na Śląsku
Według ministerstwa zdrowia, po zmianach pacjenci mają mieć dostęp do bardziej kompleksowych i zorganizowanych świadczeń. W każdym szpitalu będzie działała izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Szpitale w sieci mają też zapewniać nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Świadczenia specjalistyczne mają być realizowane w przyszpitalnych przychodniach. – Pacjent nie będzie chodził od poradni do poradni – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego NFZ.
W lepszej organizacji szpitali ma pomóc też zmiana finansowania. Placówki będą rozliczane ryczałtowo. – Ryczałt będzie monitorowany co miesiąc, a zmieniany co kwartał – tłumaczy Szafranowicz. O wysokości ryczałtu mają decydować świadczenia realizowane w danym okresie przez szpital.
W Katowicach do sieci weszło 11 szpitali. Teraz ich dyrektorzy podpiszą umowę. Ma ona obowiązywać przez kolejne 4 lata, czyli do 30 czerwca 2021 roku. – Czekamy na przekazanie środków i będziemy się przygotowywać organizacyjnie – mówi Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska, dyrektor wydziału zdrowia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Sieć ma działać od 1 października. Szpitale, które nie zostały zakwalifikowane do sieci, mogą wystartować w konkursie na finansowanie świadczeń na dotychczasowych zasadach.