Reklama

Samowystarczalny przystanek stanął w Katowicach. Trwają rozmowy z miastem

Ł. K.
Światowa premiera autonomicznego przystanku w Katowicach. Ten projekt będzie pokazywany na największych targach na całym świecie. Dzięki technnologii fotowoltaicznej, przystanek można po prostu postawić. Energię do oświetlenia produkuje sam.

Przystanek samowystarczalny to jedna z nowinek technologicznych, która pojawiła się przy okazji szczytu klmaycznego. Obok Spodka, przy al. Korfantego stanął obiekt o nowoczesnym wyglądzie. Po raz pierwszy jest prezentowany w Katowicach. Światowa premiera Helio Smart Shelter na COP 24 ma być początkiem projektu. – Mamy plany na ekspansję na całym świecie – mówi Gwidon Idziak, jeden z projektantów autonomicznego przystanku. Twórcy chcą pokazać swój projekt na największych targach m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Dubaju. Dlaczego przystanek jest autonomiczny? Dzięki zastosowaniu wysokowydajnych ekranów fotowoltaicznych na dachu, boku i ścianie tylnej, przystanek sam gromadzi energię. Ogniwa LSC zwiększają sprawność ekranów o 15%, a dzięki światłoczułej emulsji przystanek świeci sam. Dodatkowo są też inne udogodnienia. – Wyposażyliśmy go w ważne elementy, takie jak możliwość wzywania pomocy, kamery monitorujące, prostą w użyciu ładowarkę do smartfonów czy moduł komunikacji wi-fi. Chcieliśmy też przede wszystkim stworzyć projekt w pełni przyjazny środowisku – mówi Idziak. Tablice wyświetlające informacje dla pasażerów pobierają bardzo mało mocy, bo są podobne do czytników ebooków. Przystanek, który będzie stał w Katowicach na pewno do końca szczytu klimatycznego, to prototyp. Jednak twórcy zdradzają, że rozmowy z miastem trwają.

Cały projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Za zaprojektowanie odpowiedzialni są Gwidon Idziak, Aldona Kret-Dźwigoń i Kasia Janicka ze studia wzorniczego Derstone x Off Teoria. Funkcję specjalisty od technologii fotowoltaicznej sprawował Olgierd Jeremiasz, dyrektor generalny Helioenergia sp. z o.o. – producenta przystanku. Projektem zarządzał pomysłodawca koncepcji – Rafał Strzelecki.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 5 grudnia, 2018 at 11:51 am - Reply

    Ciekawe jak długo wytrzyma nie zdewastowany / pomalowany w stylu GKS’a?
    Ja daję 2 tygodnie. Przyjmuje zakłady…..

  2. Znyszko 4 grudnia, 2018 at 9:32 pm - Reply

    Ciekawe jak się sprawdzi na Islandii…

Dodaj komentarz

*
*