Reklama

Rząd wybrał Katowice. Chce, żeby tu odbyła się kolejna konferencja ONZ

Prezydent Marcin Krupa i Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Ł. K.
Kolejna impreza pod logo Organizacji Narodów Zjednoczonych może odbyć się w Katowicach. Rząd zadecydował, że miasto będzie polskim kandydatem do organizacji XI edycji Światowego Forum Miejskiego. Katowice wyprzedziły Warszawę, ale pracy jest sporo. Przede wszystkim brakuje hoteli.

Światowe Forum Miejskie w 2022 roku to kolejna impreza pod agendą ONZ, która miałaby się odbyć w Katowicach. Pod uwagę brane były cztery lokalizacje: Warszawa, Poznań, Łódź i Katowice  Najlepszymi kandydatami okazały się Katowice i Warszawa, ale ostatecznie to stolica woj. śląskiego została wybrana przez rząd. – Wydaje mi się, że możemy przekazać światu piękną opowieść o Katowicach. O mieście przemysłowym, o mieście ze wspaniałą architekturą poprzemysłową, o mieście, które przechodzi silną transformację w tej chwili i jednocześnie, które ma bardzo silne aspiracje jako ośrodek rozwoju biznesu i kultury – wyliczał Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Dodał, że w Katowicach najsłabszym punktem jest baza noclegowa i konieczne będzie podjęcie współpracy z biznesem czy innymi miastami. W Katowicach miejsca noclegowe może znaleźć około 3 tys. osób. To zdecydowanie za mało jak na wydarzenie, które ma przyciągnąć ok 20-30 tys. gości z całego świata. Dużym atutem miasta ma być jego dostępność ze względu na rozwiniętą sieć dróg i dobrze prosperujące lotnisko. Prezydent Marcin Krupa i minister Kwieciński zapowiedzieli ścisłą współpracę w przygotowaniu kandydatury Katowic. Polska musi złożyć swoją ofertę do 15 stycznia.

Światowe Forum Miejskie to cykliczne wydarzenie organizowane przez agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych pod nazwą UN-Habitat. To komórka, która zajmuje się procesami rozwojowymi, polityką miejską i zrównoważonym rozwojem. Taki jest też zakres tematyczny Forum. Wydarzenie odbywa się co dwa lata w krajach na całym świecie. Pierwsze odbyło się w 2002 roku. Tegoroczna edycja miała miejsce w lutym w Kuala Lumpur. W ostatnich edycjach wzięło udział ponad 20 tys. uczestników.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*