Linia lotnicza Ryanair zapowiedziała uruchomienie bazy operacyjnej w Katowice Airport. W Pyrzowicach na stałe będą dwa samoloty irlandzkiego przewoźnika, który od rozkładu zima 2019/2020 zaproponuje 11 tras. Niektóre kierunki będą się dublować z tymi oferowanymi przez węgierskiego Wizz Air’a. To może oznacza ostrą rywalizację cenową.
Za kilka tygodni Wizz Air uruchomi swoją bazę w Krakowie, który określany jest jako bastion Ryanaira. Dlatego decyzję irlandzkiej linii o wejściu mocno do Pyrzowic, gdzie z kolei dominują Węgrzy, można odczytywać jako reakcję na działania konkurencji. Co więcej, Ryanair będzie latał (w kilku przypadkach) dokładnie na te same lotniska co Wizz Air.
Na przełomie października i listopada mają się rozpocząć loty do Bolonii (2 x tyg.), Brindisi (2 x tyg.), Cork (2 x tyg.), Dortmundu (10 x tyg.), Göteborga (2 x tyg.), Katanii (2 x tyg.), Kijowa (4 x tyg.), Kolonii/Bonn (3 x tyg.), Manchesteru (3 x tyg.), Oslo-Torp (3 x tyg.) i Pafos (1 x tyg.).
Obecnie Ryanair oferuje z Katowice Airport sześć kierunków: Ateny, Birmingham, Dublin, Edynburg, Londyn-Stansted i Mediolan-Bergamo. Wszystkie trasy z tegorocznej, letniej siatki połączeń dostępne będą także w rozkładzie zimowym. W sumie w rozkładzie zima 2019/2020 Ryanair zaoferuje z Katowice Airport rekordową, obejmującą 17 kierunków, siatkę połączeń regularnych.
Na razie nie wiadomo ile będą kosztować bilety na loty w nowych kierunkach, bo nie pojawiły się one jeszcze w systemie rezerwacyjnym.
To nie koniec dobrych wiadomości dla pasażerów katowickiego portu. Również dzisiaj uruchomienie dwóch nowych połączeń zapowiedział Wizz Air. Sezonowa trasa do Santander wystartuje 15 czerwca i obsługiwana będzie w każdy wtorek i sobotę do 14 września. Z kolei inaugurację całorocznego połączenia do Allesund (Norwegia) zaplanowano na 16 września. Loty wykonywane będą w każdy poniedziałek i piątek.
W 2018 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. Prognozuje się, że w roku 2019, po raz pierwszy w historii, zostanie tu obsłużonych ponad 5 mln pasażerów w roku kalendarzowym.