Reklama

Ruszyła kolejna edycja akcji wCOP drzewo

Redakcja
Rozpoczyna się kolejna edycja akcji wCOP drzewo. Mieszkańcy mogą wskazywać miejsca, w których powinna pojawić się zieleń. W pierwszej, jesiennej edycji wpłynęły 433 zgłoszenia, a łącznie zostanie posadzonych ponad 600 drzew.

Aplikacja wCOP drzewo została uruchomiona przed szczytem klimatycznym, który w grudniu 2018 odbywał się w Katowicach. Nabór wniosków trwał do połowy listopada. Wpłynęły 433 zgłoszenia. W każdym można było wnioskować o nasadzenie od 1 do 5 drzew. Zgłoszenia były weryfikowane m.in. pod kątem własności terenu, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ewentualnej kolizji z podziemną i napowietrzną infrastrukturą, bezpieczeństwa ruchu, zgodności z uwarunkowaniami prawnymi w zakresie ochrony środowiska czy ogólną wizją zagospodarowania terenu pod kątem zieleni.

Ponad 42 proc. wniosków przeszło weryfikację pozytywnie i trafiło do bazy drzew do nasadzeń w Katowicach. Część drzew została posadzona jesienią, kolejne wnioski realizowane są i będą wiosną, ale największa liczba nasadzeń planowana jest na jesień, bo wtedy drzewa najlepiej się przyjmują.

Zakład Zieleni Miejskiej posadzi 504 drzewa z aplikacji, a inne podmioty (głównie Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej) kolejne 72 drzewa. Już jesienią zostały posadzone takie drzewa jak: 5 jesionów wyniosłych „Altena” przy ul. Bagiennej, magnolia na skwerze Holoubka, dwa klony i trzy brzozy przy ul. Gliwickiej i Brackiej czy pięć klonów czerwonych przy ul. Grabskiego na os. Witosa (w sumie posadzono tam 23 klony i dwa głogi). Do posadzenia będą z kolei m.in. jabłonie, wiśnie, klony, głogi, brzozy, sosny, dęby, lipy, jesiony, topole, świerki, buki i jarząby. Koszt jednego drzewa to ok. 700 złotych.

Żeby zgłosić „swoje” drzewo trzeba wejść na stronę https://wcopdrzewo.katowice.eu i wejść w zakładkę „zasadź drzewo” i będzie aktywna do końca maja. Aplikacja dopuszcza tylko nasadzenia na terenach miejskich, pozostałe automatycznie odrzuca. Użytkownik dostanie mailowe powiadomienie o przyjęciu wniosku do weryfikacji i – po zakończeniu tego procesu – o jego pozytywnym rozpatrzeniu. Jeśli zgłoszenie na jakimś etapie zostanie odrzucone, urzędnik podejmujący taką decyzję wyśle maila z uzasadnieniem. W jednym zgłoszeniu można wnioskować o maksymalnie pięć drzew w danej lokalizacji.

Aplikacja jest częścią projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*