Reklama

Rozpoczyna się rozbiórka Hotelu Silesia

Grzegorz Żądło
Rozpoczynają się prace rozbiórkowe Hotelu Silesia. W jego miejsce powstaną trzy inne budynki. Kilka dni temu nieruchomość kupiła spółka Vastint Polska.

Wybudowany na początku lat 70. Hotel Silesia został zamknięty w 2006 roku. Jego właścicielem był Orbis. Spółka uznała, że nie opłaca się remontować budynku i postanowiła go sprzedać. Hotel kilkukrotnie zmieniał później właściciela. Ostatnim była prywatny biznesmen z południa województwa. Deklarował, że chce wspólnie z inwestorem zbudować nowy hotel, ale ostatecznie sprzedał Silesię. Umowa wstępna została zawarta już w 2016 roku, ale dopiero kilka dni temu strony podpisały akt notarialny. Wszystko dlatego, że miasto przygotowywało miejscowy plan zagospodarowania dla działki, na której stoi hotel. Ostatecznie plan został uchwalony w lipcu tego roku.

Zgodnie z wytycznymi miasta, działka o powierzchni ok. 9 tys. m kw. została podzielona na 3 części. Na każdej z nich może powstać jeden budynek (o szczegółach pisaliśmy TUTAJ). Wiadomo już, że budynek skierowany w stronę Rynku (w miejscu obecnego Hotelu Silesia) nie zmieni swojej funkcji. Powstanie tam hotel. Wysokość budynku nie może przekraczać 30 m (maks. 8 kondygnacji). Obok, równolegle do Supersamu, może powstać budynek o wysokości nie przekraczającej 60 m. Północna część działki została przewidziana pod obiekt usytuowany prostopadle do Supersamu. Ten może być najwyższy, bo o wysokości do 80 m (Superjednostka ma ok. 60 m wys). Obiekty będzie łączył podziemny, dwukondygnacyjny parking z wjazdem od strony ul. Wincklera.

Od początku lokalizacja działki w centrum miasta determinowała pewne rozwiązania funkcjonalne. W sąsiedztwie występują w dużym wolumenie obiekty handlowe, brakuje za to dostatecznej ilości nowoczesnych biur. Planowane funkcje-hotel o powierzchni około 5000 m2 oraz dwa budynki biurowe o powierzchni 30 000 m2 – wzbogacą ofertę ścisłego centrum Katowic i sprawią, że już teraz atrakcyjna dla najemców aglomeracja katowicka stanie się bardziej konkurencyjna na tle innych miast regionalnych – mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Rozpoczęły się już prace przygotowawcze do rozbiórki hotelu. Obiekt będzie wyburzany na przełomie 2018 i 2019 roku. Prace mają się zakończyć w pierwszej połowie 2019 roku. Inwestor nie zdradza na razie kiedy chciałby rozpocząć budowę nowych obiektów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*