Reklama

Rozpoczyna się akcja „Zróbmy sobie grządki”. Pierwszy ogród społeczny powstanie w Bogucicach

Redakcja
W sobotę 7 sierpnia rozpoczyna się akcja „Zróbmy sobie grządki”, której celem jest budowa kilku ogrodów społecznych w różnych częściach Katowic i zachęcenie mieszkańców do idei miejskiego ogrodnictwa. Pierwszy ogród powstanie na os. Kukuczki w Bogucicach. Przyjść i pomóc może każdy.

Kilka tygodni temu urząd miasta poprosił mieszkańców o zgłaszanie lokalizacji,  w których mogłyby powstać ogródki społeczne. Żeby można było wziąć udział w akcji, trzeba było zebrać grupę co najmniej 5 osób. Wpłynęło 13 propozycji, z których wybrane zostały cztery:  skwer Koszycki na osiedlu Kukuczki (Bogucice), teren zielony przy ul. Racławickiej 7 (Zawodzie), podwórko między kamienicami przy ul. Gliwickiej 97, 97a i 99 (Załęże) i teren zielony przy ul. Słonimskiego 12 (Koszutka).

Każdy z ogródków ma mieć do 20 m kw. Będzie to około 6 drewnianych grządek, w których zostaną posadzone rośliny. W każdej lokalizacji zostanie zbudowane dodatkowe drewniane wyposażenie ogrodu, jak pergola, kompostownik, ławka czy stolik.

Akcję przeprowadzi Fundacja Bobrowe Żeremia z Gliwic, w której działa grupa Miastoogród. Mieszkańcy będą wspólnie z członkami fundacji budować grządki z gotowych elementów i uczyć się podstaw ogrodnictwa, m.in. doboru roślin, z uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostaną materiały do konstrukcji grządek, ziemię i sadzonki wybranych roślin oraz zestawy drobnych narzędzi ręcznych z konewką. Do wyboru będą rośliny jadalne, zioła i kwitnące byliny.

Miastoogród stworzy także rodzaj poradnika „zrób to sam”, żeby zachęcić mieszkańców Katowic do tworzenia podobnych ogródków na własną rękę.

W sobotę i niedzielę (7-8 sierpnia) pierwszy ogród powstanie na Skwerze Koszyckim na os. Kukuczki w Bogucicach (ul. Łużycka). Zbiórka uczestników o godz. 10. Prace potrwają do 18. Do akcji mogą włączyć się nie tylko mieszkańcy najbliższej okolicy, ale wszyscy, którzy chcą zdobyć podstawową wiedzę z zakresu uprawy roślin.

Akcja jest finansowana z nagrody w wysokości 10 000 euro, którą Katowice dostały w międzynarodowym konkursie Transformative Action Award 2020 za projekt KATOobywatel.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 7 sierpnia, 2021 at 12:33 pm - Reply

    Brawo UM Katowice !! Podwójna korzyść, otoczenie wypięknieje a seniorzy będą mieli zajęcie 🙂

Dodaj komentarz

*
*