Reklama

Rowery miejskie wracają na ulice Katowic. Będą codziennie odkażane

Redakcja
Za kilka dni na ulicach Katowic pojawią się rowery miejskie. Władze miasta zapewniają, że mają one być bezpieczne dla mieszkańców, mimo trwającej epidemii. Będą codziennie odkażane przez firmę Nextbike. Pojawią się też nowe stacje.

Rower miejski wraca na ulice Katowic po zimowej przerwie. Mimo wyjątkowej sytuacji związanej z trwającą epidemią koronawirusa, Katowice nie zrezygnowały z udostępnienia jednośladów mieszkańcom. System zostanie uruchomiony za kilka dni. – Postanowiliśmy, podobnie jak inne duże miasta w Polsce – np. Warszawa, Poznań czy Lublin – uruchomić system rowerów miejskich. Zobowiązaliśmy operatora sieci, firmę Nextbike, do codziennego odkażania rowerów. Rowery można wypożyczać za pomocą aplikacji mobilnej, bez dotykania terminali. Dodatkowo warto przypomnieć, że rowery miejskie w Katowicach w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W tym roku docelowo ma działać 90 stacji i 730 rowerów. Jednak na początek system będzie mniejszy. Rowerzyści skorzystają z 622 rowerów na 76 stacjach. W tym 61 finansowanych przez miasto i 15 stacji partnerskich. Pojawią się też nowe lokalizacje. – Przed nami zaplanowana na czerwiec rozbudowa o 5 stacji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, ale także montaż stacji w momencie uruchamiania nowych inwestycji – basenów i centrów przesiadkowych. Dodatkowo lokalizację dla czterech stacji wskażemy na podstawie składanych wniosków mieszkańców i radnych – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu w UM Katowice.

Pierwsza rozbudowa została zaplanowana na 1 czerwca. Zainstalowane zostaną nowe stacje w 5 miejscach na terenie czterech dzielnic: w Śródmieściu (1), na os. Paderewskiego (1), w dzielnicy Dąb (2), w Bogucicach (1). Kolejna rozbudowa związana jest z otwarciem trzech centrów przesiadkowych (przy ul. Sądowej, w Brynowie i Zawodziu), a także basenami w Brynowie i Szopienicach-Burowcu. Ostatnia rozbudowa, czyli lokalizacja czterech stacji to będzie realizacja wniosków mieszkańców i radnych. Do dyspozycji mieszkańców oprócz standardowych, będą rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu załadunku do 100 kg lub czworo małych dzieci. Katowice za system City by Bike zapłacą 2,3 mln zł. Sezon w tym roku potrwa od 1 kwietnia do 1 listopada.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*