Reklama

Rowery dla Ukraińców. Katowice robią zbiórkę sprzętu

Redakcja
Zbiórka rowerów dla uchodźców w Katowicach. Ukraińcy zyskają dzięki temu nie tylko środek transportu, ale będą też mogli poczuć się bardziej niezależni i poznają lepiej miasto. Rowery, rowerki i hulajnogi mają pomóc w powrocie do normalności.

W Warszawie zbiórka rowerów rozpoczęła się na początku marca. W Katowicach właśnie rusza. Miasto będzie gromadziło sprzęt dla uchodźców. Dzisiaj ruszyła akcja, dzięki której używane i sprawne jednoślady mają trafić do potrzebujących. Pierwsze dwa rowerki podarował Wojciech Mszyca, znany kolekcjoner starych rowerów i społeczny opiekun zabytków, który prowadzi prywatne muzeum M1 Cyklisty. Przekazał dwa dziecięce Cross-y z lat 80-tych. – Te rowerki to wspaniale dobrana para i choć dziecięce, to w pełni dojrzałe crossowe maszyny. Niby smarkate, ale już zabytkowe, kolekcjonerskie PRL-owskie klasyki – mówi Mszyca. Rowerki są w pełni sprawne. Dziewczęcy model ma 33 lata i pochodzi z Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Czechowicach-Dziedzicach. Brązowy rowerek chłopięcy jest jeszcze  starszy, ma już 38 lat. Został wyprodukowany w tym samym miejscu, ale w Zakładach Rowerowych ROMET.

Miasto zachęca mieszkańców, by przynosili używane, ale wciąż sprawne jednoślady. Ma to pomóc osobom z Ukrainy nie tylko w poruszaniu się po mieście w konkretnym celu, ale również w poznaniu Katowic i powrocie do normalności. Oprócz rowerów mogą to być również rowerki biegowe czy hulajnogi. Poza tym przyda się wszystko to, co przydaje się przy używaniu rowerów – zapięcia, pompki, kaski czy światła. Przed oddaniem sprzęt trzeba wyczyścić i przygotować do jazdy. Podstawowy serwis i przegląd rowerów zgodził się wykonać Warsztat 77 znajdujący się przy ul. Gliwickiej 77.

Rowery, inne jednoślady oraz osprzęt będą przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. W godzinach popołudniowych od 15.00 do 17.00 i w weekendy (sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-13.00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).


Tagi:

Komentarze

  1. Monika 22 marca, 2022 at 10:45 am - Reply

    Witam, a kiedy i gdzie Ukraińskie rodziny będą mogły zgłaszać się po rowery?

    • Grzegorz Żądło 22 marca, 2022 at 11:41 am Reply

      Na razie trwa zbiórka sprzętu. Sposób i miejsce jego przekazywania będą uzależnione od efektów zbiórki.

Dodaj komentarz

*
*