Reklama

Roślina w nagrodę za przyjazd do pracy rowerem i darmowa godzina wypożyczenia roweru miejskiego. To wszystko w piątek w Katowicach

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
W piątek 22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Z tego okazji w centrum Katowic będzie można m.in. odebrać roślinę doniczkową w zamian za przyjazd do pracy rowerem. Dłużej niż zwykle można też bezpłatnie korzystać z roweru miejskiego.

Akcja, która jutro odbędzie się w centrum Katowic, ma promować ograniczanie podróży samochodem, które zwłaszcza na dystansie do 5 km, można z powodzeniem zastąpić skorzystaniem z transportu publicznego, roweru, hulajnogi czy po prostu spacerem.

W piątek 22 września przy budynku urzędu miasta (Rynek 13) stanie mobilny punkt “Katowice na 5!”. Na osoby, które zdecydują się tego dnia dojechać do pracy na rowerze, będą czekały kwiaty doniczkowe: paprocie, bluszcze hedera i fitonie. Sadzonki będą rozdawane w godz. 7-9 lub do wyczerpania zapasów.

Rośliny doniczkowe będzie można również zdobyć, pobierając aplikację Aktywne Miasta i przystępując do rywalizacji „Rowerem na 5!”. Warunkiem jest przejechanie w piątek w sumie minimum 5 km w aplikacji i zdobycie specjalnej odznaki. To ta sama aplikacja, która służyła rywalizacji o  Rowerową Stolicę Polski. Osoby, które zdobędą odznakę, o sposobie odbioru roślin zostaną powiadomione mailem.

W miejscu, gdzie mieści się urzędowa rowerownia i witryna kampanii „Przeciepnij sie na koło”, będzie ustawiona ścianka foto z przedwojenną pocztówką „Górnoślązaków na rowerach”, z którą każdy będzie sobie mógł zrobić zdjęcie. W witrynie można od kilku miesięcy podziwiać zabytkowe rowery z kolekcji Wojciecha Mszycy, który również będzie obecny na miejscu ze swoim Ebeco, najstarszym polskim rowerem, wyprodukowanym w Katowicach. W godz. 7-8 straż miejska będzie rozdawała rowerzystom odblaski.

Do obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu włącza się też operator roweru miejskiego. Nextbike Polska zapewni użytkownikom dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały ten tydzień bezpłatna jest pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak zwykle pierwsze 15 minut.

Dodatkowo, w piętek na jednej z ulic w strefie Tempo 30 policjanci będą rozdawać kierowcom lizaki z hasłem “Zwolnij”. To nawiązanie do zaleceń Komisji Europejskiej, żeby obniżyć prędkość w mieście, oszczędzać energię i wpływać na poziom bezpieczeństwa.

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to wydarzenie organizowane co roku w dniach od 16 do 22 września, którego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu (22 września). Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych sposobów podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej bądź współdzielonej.


Tagi:

Komentarze

 1. Kk 22 września, 2023 at 12:07 pm - Reply

  Krupa won z Katowic

 2. BylyMieszkaniec 22 września, 2023 at 12:10 am - Reply

  Jeszcze tym co przyjechali na rowerach powinno się dawać w nagrodę po zgrzewce wody mineralnej 😀

  Cenzorze – dziadziuś był funkcjonariuszem UB czy SB?

 3. mieszkaniec 21 września, 2023 at 7:46 pm - Reply

  KRUPA I CAŁA JEDO paczka Z REATUSZA POWINNA DO PRACY JEŹDZIĆ ROWEREMi A NIE WOZIĆ ZADKI SŁUŻBOWYMI AUTAMI !

 4. Mieszkaniec 21 września, 2023 at 1:18 pm - Reply

  Strefy tempo 30: kiepsko oznakowane a przede wszystkim miasto bardzo słabo dba o przestrzeganie tych zakazów, a mogłoby chociażby opłacając dodatkowe patrole policji (takie wsparcie policji umożliwiają przepisy).

  Polityka rowerowa: w Katowicach fatalna, bez pomyślunku, planowania, co skutkuje chaosem. Codzienną pracę w tym zakresie zastępują akcje pod publikę typu prezydent miasta na rowerze (a czym dojeżdża codziennie? raczej nie komunikacją…)

  Piesi, rowery, komunikacja publiczna: wdrażany system “inteligentnego” zarzadzania ruchem pokazuje miejsce pieszych – oczekiwanie na przejście wydłużyło się; priorytet mają… auta.

  A zatem akcja opisana w artykule tylko dowodzi akcyjności, jednorazowości i pokazuje, że Katowice to miasto w pierwszej kolejności przyjazne samochodom. Zmiana polityki parkingowej też tego dowodzi, bo miasto zmienia zdanie nie pod wpływem apeli pieszych, ale właśnie właścicieli aut.

  • Marta 21 września, 2023 at 4:27 pm Reply

   Strefy tempo 30: kiepsko oznakowane. Niektóre miejsca aż się proszą o malunek na drodze.
   Taki jakoś lepiej kierowcy widzą

Dodaj komentarz

*
*