Reklama

Szczepienia seniorów coraz bliżej. Będzie można umawiać się już w tym tygodniu

Redakcja
Szczepienia przeciwko Covid-19 wkraczają w kolejny, ważny etap. Dzisiaj przedstawiciele rządu podsumowali dotychczasową akcję szczepień i zapowiedzieli etap pierwszy, w którym zaszczepieni zostaną m.in. seniorzy. W tym tygodniu rusza system rejestracji.

Polska przechodzi do następnego etapu szczepień. W tym tygodniu uruchomiona zostanie możliwość zapisu na szczepienia. Dzisiaj Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, podsumował dotychczasowy postęp rządowego programu. W pierwszym tygodniu zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, w drugim – 150 tys. – Jednego dnia 50 tysięcy szczepień zostało wykonanych, co pokazuje, że system staje się coraz bardziej sprawny i coraz bardziej wydajny – mówi Dworczyk. Do końca tego tygodnia cel to zaszczepienie 250 tys. osób, więc łączna liczba osób, które otrzymały szczepionkę wyniesie 450 tys.

Na razie szczepiły się osoby z grupy zero, czyli personel medyczny i niemedyczny szpitali oraz pracownicy innych placówek służby zdrowia, farmaceuci, transport medyczny, nauczyciele i studenci kierunków medycznych itd. Zapisy tej grupy zakończą się 14 stycznia. Jednak szczepienia nadal będą trwały i finalnie zaszczepionych ma zostać ok. 700 tys. osób z tej grupy, która liczy około 1 mln osób.

Dzisiaj podano szczegóły I etapu szczepień. 15 stycznia uruchomiona zostanie Centralna Rejestracja Pacjentów. Wtedy też będą mogli zacząć zgłaszać się na szczepienia seniorzy. Jednak również w tej grupie ma obowiązywać kolejka. Najpierw – od najbliższego piątku – będą przyjmowane zgłoszenia od osób powyżej 80. roku życia, następnie – od 22 stycznia – na szczepienia będą mogli umówić się osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat, rozpoczną się 25 stycznia. Punktów szczepień ma być 6 tysięcy, a rejestracja ma się odbywać na 3 sposoby. Będzie się można umówić na szczepienia przez internet, we własnej przychodni i pod numerem telefonu 989. Tam po połączeniu z konsultantem pacjent zapisze się na konkretny termin, godzinę i w konkretnym punkcie.
W dniach od 18 do 22 stycznia odbędzie się akcja, podczas której zaszczepieni mają zostać pensjonariusze wszystkich DPS-ów w Polsce. Do pozostałych osób, które mają zostać zaszczepione w I etapie, należą również nauczyciele i służby mundurowe. Jednak rejestracja dla nich może zostać uruchomiona najwcześniej w drugiej połowie marca.

Zgodnie z planem Polska ma do końca marca  otrzymać 6 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 i do tego momentu powinno zostać zaszczepione 3 mln osób.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*