Reklama

Przy Mazaku na DTŚ nawierzchnia będzie szorstka. Ma to ograniczyć liczbę wypadków i kolizji

Zdjęcie archiwalne.

G. Ż.
W sobotę 30 lipca rozpoczną się prace na odcinku Drogowej Trasy Średnicowej na wysokości Yamazaki Mazak i sklepu Auchan. Nawierzchnia w tym miejscu zostanie uszorstniona, co ma ograniczyć liczbę wypadków i kolizji.

Na temat wypadków przy Mazaku napisano już wiele. Powstały nawet memy na ten temat. W dyskusjach kierowców przewijają się różne powody zdarzeń drogowych, choć tak naprawdę, najczęstszymi są nadmierna prędkość i nieuwzględnianie przez kierowców warunków atmosferycznych. Ograniczenie prędkości do 80 km/h niewiele daje, bo mało kto go przestrzega.

Z drugiej strony, kierowcy podkreślają, że DTŚ w tym miejscu jest źle wyprofilowana, co w połączeniu z mokrą nawierzchnią, ma przyczyniać się do wpadania w poślizg i wypadania z trasy. Zarówno w jednym, jak i drugim kierunku.

Być może sytuację poprawi zmiana nawierzchni. Na dwóch odcinkach, z kierunku Chorzowa od zjazdu na ul. Gałeczki do kładki dla pieszych (rejon Mazak) oraz z kierunku centrum na wysokości CH Auchan, zostanie przeprowadzone uszorstnienie jezdni. Na istniejącą nawierzchnię zostanie nałożona emulsja asfaltowa zmieszana w odpowiednich proporcjach z kruszywem. Powstała w ten sposób powierzchnia ma właściwości przeciwpoślizgowe.

Prace mają się rozpocząć w sobotę 30 lipca i potrwać 10 dni. W tym czasie zachowana będzie przejezdność jednym pasem ruchu. Wykona je firma Romus z Katowic, a koszt to ponad 900 000 zł.

Podobna nawierzchnia została już wykorzystana w Katowicach na ostrym zakręcie przy skrzyżowaniu ulic Granicznej i Pułaskiego (w pobliżu Lidla i byłego Praktikera).


Tagi:

Komentarze

  1. politolog 29 lipca, 2022 at 5:23 pm - Reply

    Wystarczy sprawny fotoradar.

Dodaj komentarz

*
*