Reklama

Przetarg na wykonawcę stadionu miejskiego potrwa dłużej

Grzegorz Żądło
Miasto wydłużyło czas na składanie ofert przez potencjalnych wykonawców stadionu miejskiego. Nowy termin przyjmowania ofert to 30 marca.

Urząd miasta ogłosił przetarg na wykonawcę stadionu miejskiego pod koniec grudnia 2020 roku. Wówczas, w warunkach postępowania, określono, że wykonawcy będą mieli czas na przygotowanie ofert do 11 marca 2021 r. To już jednak nieaktualne. Wszystko z powodu bardzo dużej liczby pytań, które zadali potencjalni wykonawcy. W wyznaczonym czasie było ich około 570. Urzędnicy nie zdążyliby na nie odpowiedzieć, stąd decyzja o wydłużeniu czasu na składanie ofert.

Przypomnijmy, według wyceny, tylko pierwszy etap kompleksu ma kosztować 186 985 329.67 zł netto, czyli prawie 230 mln zł brutto. Wybrana w przetargu firma będzie odpowiedzialna za budowę stadionu z widownią dla prawie 15 tys. widzów, hali na 2,8 tys. osób, dwóch boisk treningowych, parkingów i zagospodarowanie terenu. W umowie znajdzie się zapis, zgodnie z którym wykonawca będzie miał 3 lata na zrealizowanie prac. Oznacza to, że stadion będzie gotowy najwcześniej pod koniec 2024 roku.

Stadion miejski ma powstać u zbiegu ulic Upadowej, Załęskiej Hałdy i Bocheńskiego. Miasto dysponuje już wszystkimi działkami, które są potrzebne do rozpoczęcia inwestycji.

Nawet gdyby miasto miało zapewnione finansowanie II etapu, który obejmie budowę 4 boisk treningowych, pola treningowego dla bramkarzy, drogi oraz dodatkowych miejsc parkingowych, to na razie nie mógłby on zostać zrealizowany. Konieczna jest bowiem zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Drugi etap został wyceniony na 42,5 mln zł.

Pieniądze na budowę stadionu będą pochodzić z budżetu miasta i emisji obligacji. Miasto chce wyemitować obligacje na łączna kwotę 150 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. AA 8 marca, 2021 at 7:12 pm - Reply

    Przypominam tylko że cały teren planowanego stadionu jest dotknięty poważnymi deformacjami terenu (uskoki spowodowane eksploatacją górniczą). Polecam wybrać się tam na spacer – las zatopionych drzew, uskoki terenu z odkryciem po ok 1m.
    Rok po wybudowaniu okaże się że stadion trzeba remontować – albo że grozi katastrofą budowlaną.

Dodaj komentarz

*
*