Reklama

Katowice ogłosiły przetarg na budowę stadionu miejskiego. To będzie bardzo droga inwestycja na kredyt

G. Ż.
Urząd Miasta Katowice ogłosił przetarg na wybór wykonawcy stadionu miejskiego. Zgodnie z poprawionym kosztorysem, tylko pierwszy etap kompleksu ma kosztować 186 985 329.67 zł netto, czyli prawie 230 mln zł brutto. Wybrana w przetargu firma będzie odpowiedzialna za budowę stadionu z widownią dla prawie 15 tys. widzów, hali na 2,8 tys. osób, dwóch boisk treningowych, parkingów i zagospodarowanie terenu. W umowie znajdzie się zapis, zgodnie z którym wykonawca będzie miał 3 lata na zrealizowanie prac. Oznacza to, że stadion będzie gotowy najwcześniej pod koniec 2024 roku. Na budowę stadionu Katowice się zadłużą. Wyemitują obligacje.

Stadion miejski ma powstać u zbiegu ulic Upadowej, Załęskiej Hałdy i Bocheńskiego. Miasto dysponuje już wszystkimi działkami, które są potrzebne do rozpoczęcia inwestycji. Za ostatnią urząd zapłacił 302 tys. zł.

Czas na składanie ofert w ogłoszonym właśnie przetargu mija 11 marca 2021 roku. Wyłonienie wykonawcy potrwa kilka miesięcy.

Nawet gdyby miasto miało zapewnione finansowanie II etapu, który obejmie budowę 4 boisk treningowych, pola treningowego dla bramkarzy, drogi oraz dodatkowych miejsc parkingowych, to na razie nie mógłby on zostać zrealizowany. Konieczna jest bowiem zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Drugi etap został wyceniony na 42,5 mln zł.

Pieniądze na budowę stadionu będą pochodzić z budżetu miasta i emisji obligacji. Na ostatniej sesji na ich emisję zgodzili się radni. Miasto chce wyemitować obligacje na łączna kwotę 150 mln zł.


Tagi:

Komentarze

 1. Mati 24 grudnia, 2020 at 9:01 am - Reply

  Inwestycja w stadion to raz, dwa to późniejsze jego utrzymanie. A co miasto będzie z tego mieć? Jesteśmy gdzieś w ogonku świata pod względem poziomu piłki, ale każde miasteczko musi mieć swój wielki stadion, choć niekiedy są oddalone o kilka km od siebie. Są dziedziny sportu gdzie jesteśmy czołówka w świecie, a zawodnicy muszą kombinować jak dostać kasę na ćwiczenia i sprzęt.

 2. :) 23 grudnia, 2020 at 6:38 pm - Reply

  Można to oprotestować? Po co komu stadion!
  Gdybyśmy pisali twoje pieniądze zostaną wydane na budowę stadionu. No bo niby skąd one pochodzą?
  Czy naprawdę chcesz wydać swoje pieniądze na to coś?

  • hela 23 grudnia, 2020 at 11:21 pm Reply

   Te pieniądze do mnie nie wrócą więc wolę by zostały wydane na inwestycję w stadion, w nowe TBSy, w kulturę niż zmarnowane.

Dodaj komentarz

*
*