Reklama

Przestępczość w czasie epidemii. Katowicka policja podsumowała swoją pracę w 2020 roku

G. Ż.
Mimo pandemii, w 2020 roku liczba przestępstw w Katowicach była wyższa niż w latach 2018 i 2019. Wzrosła też ich wykrywalność.

Katowicka policja podsumowała swoją pracę w 2020 roku. Był to bardzo specyficzny rok, oczywiście z powodu epidemii koronawirusa. Przez wiele miesięcy siedzieliśmy w domach i mieszkaniach, co miało wpływ na różne rodzaje przestępstw. Mniej było np. bójek i rozbojów (bo mniej było okazji do popełniania takich przestępstw). Co może dziwić, wzrosła liczba włamań. Tyle że głównie były to włamania do sklepów czy magazynów. Ponownie, nikogo w nich nie było, więc złodzieje częściej próbowali się do nich dostać.

Jeśli chodzi o ogólną liczbę przestępstw, to ze statystyk wynika, że w 2020 roku postępowań wszczętych było o 980 mniej niż w roku 2019, ale wzrosła liczba przestępstw stwierdzonych, z 9590 do 9872. Skąd te różnice? Postępowanie wszczęte nie oznacza jeszcze przestępstwa. Dzieje się tak np. w sytuacji zgłoszenia kradzieży samochodu, kiedy ostatecznie okazuje się, że była to próba wyłudzenia. Inny przykład: ktoś zgłosił kradzież telefonu, podczas gdy tak naprawdę go zgubił i potem się do tego przyznał. Postępowanie zostało wszczęte, ale przestępstwa nie było. Z kolei większa liczba przestępstw stwierdzonych w porównaniu do liczby wszczętych postępowań oznacza, że przy okazji jednej sprawy policjanci stwierdzili popełnienie kilku przestępstw.

KMP w Katowicach prezentuje co roku szczegółowe statystyki w odniesieniu do 7 rodzajów przestępstw, które uznawane są za szczególnie uciążliwe dla mieszkańców. To: rozboje, bójki, pobicia, kradzież cudzej rzeczy, kradzież pojazdu, kradzież z włamaniem, zniszczenie mienia oraz uszczerbek na zdrowiu. Szczegóły można znaleźć w tabelkach.

Znaczący spadek przestępczości rozbójniczej oraz bójek i pobić w 2020 wynika głównie ze wspomnianej już epidemii. Bardzo często za ww. przestępczość odpowiadają pseudokibice i uczestnicy imprez w licznych katowickich klubach i dyskotekach. Wydarzeń sportowych z udziałem publiczności niemal nie było, więc kibole mieli mniej okazji do popełniania przestępstw. Dyskoteki niemal cały rok były zamknięte, więc na ulicach mniej było nietrzeźwych lub będących pod wpływem narkotyków osób. A to najczęściej właśnie one doprowadzają do bójek.

Co ciekawe, kolejny rok znacząco spadła liczba kradzieży samochodów (tylko 79), przy jednoczesnym dużym wzrośnie wykrywalności. Do najczęściej kradzionych samochodów należą te niemieckich marek: Audi, Volkswagen, BMW i Mercedes

Jak podaje katowicka policja, w 2020 wykrywalność przestępstw było najwyższa w historii komendy i wyniosła 46,3%. W 2019 roku było to 38,8%.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*