Reklama

Prof. Andrzej Jasiński Honorowym Obywatelem Katowic

Grzegorz Żądło
Pianista, pedagog, nauczyciel akademicki, związany z Akademią Muzyczną w Katowicach prof. Andrzej Jasiński został dziś Honorowym Obywatelem Katowic. To 21. osoba wyróżniona tym tytułem. Podczas dzisiejszej uroczystej sesji wyróżniono też tytułem Zasłużony dla miasta Katowice Krystynę Szaraniec, Andrzeja Lubiatowskiego i Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Prof. Andrzej Jasiński urodził się w Częstochowie, ale całe swoje dorosłe życie związał z Katowicami. – Zachowuję sentyment do mojego rodzinnego miasta Częstochowy, ale Katowice bardzo szybko stały się moim domem, gdzie spełniły się wszystkie moje plany życiowe i zawodowe. Nauczyłem się tu etyki, nauczyłem się szacunku do ludzi – mówił prof. Jasiński po przyznaniu mu przez radnych tytułu Honorowego Obywatela Katowic.

Dodał, że chociaż bywa w wielkich miastach na całym świecie, zawsze z sentymentem wraca do Katowic. Dlatego dzisiejsze wyróżnienie radnych jest dla niego bardzo ważne. – To wyróżnienie jest mi szczególnie bliskie. Towarzyszy mi duża doza zakłopotania, bo zadaję sobie pytanie czy ja na to zasługuję. Biorąc pod uwagę osobistości z różnych dziedzin życia społecznego w naszym regionie, widzę osoby, które mogłyby się już z powodzeniem znaleźć na tym miejscu, które ja zajmuję.

Prof. Andrzej Jasiński urodził się 23 października 1936 roku. W rodzinnej Częstochowie ukończył średnią szkołę muzyczną. Edukację kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna). Większość swojego życia zawodowego związał właśnie z tą uczelnią. Jest pianistą, ale przede wszystkim pedagogiem i nauczycielem. Wykształcił wielu wybitnych pianistów. Po sukcesie swojego wychowanka Krystiana Zimermana, który w 1975 r. wygrał Konkurs Chopinowski, Andrzej Jasiński stał się pianistą i pedagogiem rozpoznawalnym na całym świecie. Do grupy uczniów Profesora należą również tacy cenieni pianiści jak: Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Piotr Banasik – laureaci pierwszych nagród czołowych konkursów pianistycznych. On sam również wygrywał konkursy pianistyczne, jest także laureatem wielu nagród i honorowych wyróżnień. Prowadzi kursy na całym świecie. Ma dwoje dzieci, pięcioro wnuków i sześcioro prawnuków.

Krystyna Szaraniec, która otrzymała tytuł Zasłużony dla Miasta Katowice, to długoletnia zastępczyni dyrektora, a potem dyrektor Teatru Śląskiego.

Andrzej Lubiatowski jest inżynierem i inicjatorem powstania Unii Metropolii Polskich, w której przez 25 lat był dyrektorem biura. Wielki miłośnik i przyjaciel Katowic, doradzał społecznie kolejnym prezydentom Katowic.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*