Reklama

Prace słynnego artysty trafią do Muzeum Historii Katowic

Szymon Kosek
Muzeum Historii Katowic chce sprowadzić kolejne dzieło Hansa Bellmera, wybitnego rzeźbiarza, fotografa i rysownika.

Na zakup rysunku Hansa Bellmera muzeum chce przeznaczyć 59 tys. złotych, choć ceny dzieł artysty bywają o wiele wyższe. Praca powstała w 1969 roku podczas projektowania ilustracji do książki “O teatrze marionetek” niemieckiego pisarza romantycznego Heinricha von Kleista. W tej chwili znajduje się w paryskiej galerii “Hus”. – Jeżeli uda się kupić rysunek, na pewno zorganizujemy z tej okazji pokazy, warsztaty i specjalne wykłady. Być może będzie to już we wrześniu – mówi Natalia Kruszyna z działu sztuki Muzeum Historii Katowic. – Bellmer wpisuje się w historię tego miasta, dlatego od 2 lat staramy się dokupywać jego dzieła – dodaje.

W zbiorach muzeum znajduje się w tej chwili ok. 30 prac artysty. Były one pokazywane m.in. w trakcie wystawy “Bellmer/Visat” na przełomie 2015 i 2016 roku. Prezentowano na niej dzieła, które Bellmer stworzył w pracowni Georges’a Visata, paryskiego wydawcy i grafika.

Hans Bellmer urodził się w Katowicach w 1902 roku. Wyjechał stąd po 21 latach, by rozpocząć naukę w berlińskiej Wyższej Szkole Technicznej. Światową sławę zdobył jednak jako artysta-surrealista. Jego dzieła to rzeźby i fotografie lalek, często zdeformowanych i przyjmujących dziwaczne pozycje.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*