Reklama

Powstaną drogi do stadionu miejskiego. Miasto wybrało ofertę tej samej firmy, która buduje obiekt

Łukasz Kądziołka
Coraz bliżej podpisania umowy na budowę dróg dojazdowych do stadionu miejskiego w Katowicach. Za prawie 70 mln złotych ma powstać m.in. nowy zjazd z autostrady A4, a ul. Bocheńskiego zostanie poszerzona. Realizacją może się zająć ta sama firma, która buduje stadion.

Budowa stadionu miejskiego jest już na zaawansowanym etapie. Jak niedawno zapowiadało miasto, pierwszy etap inwestycji na Załęskiej Hałdzie powinien zakończyć się jeszcze w tym roku. Inwestycja za około 270 mln złotych (choć ta kwota może jeszcze wzrosnąć) potrwa więc około 3 lat. Na razie powstaje stadion, hala i dwa boiska treningowe, ponieważ nie jest jeszcze pewna realizacja II etapu obejmującego cztery dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Powodem jest brak finansowania. Choć miasto konsekwentnie załatwia kolejne dofinansowania. Ostatnio Katowice otrzymały prawie 16 mln złotych na trybuny i oświetlenie, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Ta sama firma buduje stadion

Pierwsze wydarzenia na nowym obiekcie miałyby się odbyć w przyszłym roku. Jednak nadal nie zaczęła się realizacja ważnego elementu. Na razie dojazd do stadionu byłby bardzo utrudniony, ponieważ jeszcze nie ruszyła inwestycja drogowa. Można spodziewać się, że ruszy niebawem. Katowickie Inwestycje ogłosiły wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu, na budowę układu drogowego dla obsługi komunikacyjnej stadionu miejskiego w Katowicach.
W przetargu wzięły udział 4 firmy: Eurovia Polska S.A., RS-BUD Rafał Plewa, Silesia Invest Sp. z o.o. Sp. k. oraz konsorcjum firm NDI S.A. i NDI Sopot S.A. Oferty otwarto na początku roku. Najwyższa od RS BUD opiewała na 101 mln zł brutto, a najniższą złożyło konsorcjum NDI- 68,7 mln zł brutto. Na budowę nowego układu drogowego Katowickie Inwestycje chciały przeznaczyć maksymalnie 99,8 mln zł brutto. Wygląda na to, że miasto podpisze umowę z konsorcjum NDI, które buduje stadion. Oferta tego wykonawcy została najwyżej oceniona w przetargu.

Rejon ul. Upadowej i skrzyżowanie z A4 (ul. Kochłowicka).

Najpierw nowy zjazd z autostrady

Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje zjazd z autostrady A4 oraz tereny położone w rejonie ulic Upadowej i Kochłowickiej. Drugi etap to rejon skrzyżowania ulic Bocheńskiego i Załęskiej Hałdy. Jeden ze zjazdów z jezdni zbierającej A4 (ul. Kochłowicka) zostanie zastąpiony innym. Kierowcy nie zjadą w ul. Upadową, dotychczasowy zjazd zostanie zlikwidowany. Zamiast tego powstanie nowy, który zostanie zlokalizowany bliżej salonu Porsche. Tuż za zjazdem zaplanowano rondo. Tędy będzie można również zjechać na autostradę i dojechać do salonu samochodowego. Zmieni się też układ drogowy przy jezdni zbierająco- rozprowadzającej. Wzdłuż niej powstanie nowa „nitka” umożliwiająca wyjazd z Upadowej i w okolicy wiaduktu w ciągu ul. Bocheńskiego kierowcy ponownie włączą się w dwupasmową drogę przebiegającą przy głównej jezdni autostrady A4. Poza tym ten etap obejmie budowę parkingów dla kibiców gości i służb wraz z dojściem do stadionu miejskiego.

Na Bocheńskiego będzie szerzej

Drugi etap to już bezpośredni dojazd do stadionu. Obejmie rozbudowę ul. Bocheńskiego, która zostanie poszerzona na odcinku powyżej autostrady A4 w kierunku południowym. Będą tam dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Na skrzyżowaniu Bocheńskiego-Załęska Hałda powstanie rondo. Droga prowadząca bezpośrednio do stadionu, czyli pomiędzy ul. Bocheńskiego i ul. Upadową, zostanie również rozbudowana. Będzie to układ 3-pasmowy z dwoma pasami prowadzącymi od strony obiektu w kierunku ronda na końcu Bocheńskiego. Wzdłuż tych wymienionych odcinków dróg powstaną też chodniki oraz infrastruktura dla rowerzystów. Koszt tego etapu podwyższa konieczność przełożenia napowietrznej linii energetycznej 110kV. Ta część zamówienia obejmuje też budowę parkingów.

Rondo na skrzyżowaniu ul. Bocheńskiego z ul. Załęska Hałda.

Prace budowlane w pierwszej fazie mają potrwać 8 miesięcy od dnia wejścia w życie umowy, a część dotycząca rejonu ulic Bocheńskiego i Załęskiej Hałdy – 13 miesięcy. Zakończenie odbiorów i oddanie do użytkowania nowych dróg ma nastąpić w ciągu 16 miesięcy.  Na budowę nowych dróg miasto pozyskało 30 mln złotych dofinansowania z rządowego programu Polski Ład.


Tagi:

Komentarze

 1. Wonwer 29 marca, 2024 at 9:03 am - Reply

  wincej piniorow wincej !!!
  nalezy im sie chlopcom w krotkich spodenkach .
  ile to juz rocznie kosztuje utrzymanie tego wrzoda sportowego ?
  15 mln ? 20 ? 25 ?
  po co nam drogi bez dziur, centralne ogrzewanie z sieci po co komu toaleta w mieszkaniu w 21 wieku no po co ?
  lepiej to dac na stadion klub … ale tylko jeden ten prawdziwy bo taki np.rozwoj katowice od miasta nie otrzymal 500tysi zeby sie utrzymac w 1 lidze efekt….rozwoj szkoli mlodziez (tylko mlodziez) i wyrzucili go ze swojego stadionu graja na sztucznej murawie na asnyka a brynow co pod dewelopera ???
  na chodniku np.ul szczecinska plyta chodnikowa to w zeby mozna dostac(albo kostke skrecic) tak klawiszuja ale wazne ze stadion bedzie panie o pilkarzyki beda grac pare fotek sie strzeli o bedzie git

 2. AA 28 marca, 2024 at 2:16 pm - Reply

  Uprzedzam, że miasto planuje budowę “autostrady” przez las.
  Rondo Bocheńskiego/Załęska Hałda ma przygotowany 4 wlot:
  dwujezdniowy o dwóch pasach w każdym kierunki – do tego rondo obliczone i po układzie ruchu przygotowane na największy ruch dwoma pasami na kierunek południowy (przedłużenie Bocheńskiego przez las w kierunku Panewnik).

  Niestety do kompletu wydając sporo publicznego pieniądza nie poprawia się ani przepustowość ani bezpieczeństwo.

  Węzeł z A4 Bocheńskiego powinien być wpierw rozbudowany do pełnej koniczynki.

  Po opisanej tutaj rozbudowie układu drogowego – przy pierwszym meczu na stadionie – widoczny będzie problem dojazdu do stadionu od strony A4 od Centrum Katowic
  Otóż za zjazdem z autostrady trzeba zrobić lewoskręt w Bocheńskiego przecinając wpierw 2 pasy Bocheńskiego, bez miejsca na postój włączyć się do ruchu na Bocheńskiego kierunek południowy.
  Już teraz tam mamy problem!

  A reasumując NDI Sopot dostał kolejny kontrakt po partactwie na Węźle Giszowiec (zawalenie wiaduktu pod ruchem, opóźnienia, liczne poprawki, uskoki i zalania, niezliczone aneksy i dopłaty), przebudowie w Centrum, opóźnionej budowie Stadionu.

  Czy urzędnicy spoglądają na NDI Sopot mając pamięć rybki akwariowej?

  • Mieszkaniec Katowic 28 marca, 2024 at 3:52 pm Reply

   ad “Rondo Bocheńskiego/Załęska Hałda ma przygotowany 4 wlot: dwujezdniowy o dwóch pasach w każdym kierunki – do tego rondo obliczone i po układzie ruchu przygotowane na największy ruch dwoma pasami na kierunek południowy (przedłużenie Bocheńskiego przez las w kierunku Panewnik).”

   Przejściowo to rezerwa parkingowa pewnie. A docelowo to raczej połączenie z ul. Piotrowicką, które minie Kokociniec po stronie wschodniej. Więc nie tyle “Panewnik”, co “Ligoty” (niektórzy mówią na to “Starej Ligoty”). Od czasu Studium zagospodarowania i kierunków rozwoju, edycja 2 z 2012 r., planowo A4 na węźle Batory łączyć się ma z Owsianą (Panewniki), a na węźle Bocheńskiego z Piotrowicką (w okolicach wiaduktu kolejowego, via Hadyny). Tak mi się wydaje.

   A co do reszty – zgoda.

   • AA 28 marca, 2024 at 6:09 pm Reply

    Tak – oczywiście pisząc “w kierunku Panewnik” miałem na myśli ułatwienie dojazdu do Panewnik, bo droga tak jak piszesz ma łączyć rejon Hadyny, Kijowskiej. Wybickiego czyli Ligotę.

Dodaj komentarz

*
*