Reklama

Powstaje osiedle obok strefy kultury. Na razie wyrosną trzy 12-piętrowe budynki

Łukasz Kądziołka
Ruszyła budowa osiedla obok strefy kultury. Nazwa nowej inwestycji mieszkaniowej to Pierwsza Dzielnica. Powstaną trzy wysokie na 42 metry budynki, a w nich 265 mieszkań. Osiedle ma być otwarte dla mieszkańców z zewnątrz i zamknięte na ruch kołowy.

Na działce położonej na północ od Muzeum Śląskiego pojawiło się ogrodzenie i pierwszy ciężki sprzęt. Ogłoszona już przeszło rok temu inwestycja mieszkaniowa właśnie się rozpoczyna. Jej pierwszy etap będzie realizowała krakowska firma Chemobudowa-Kraków S.A. – Jesteśmy w tym momencie w trakcie uporządkowania terenów, samosiejek, drobnych krzaków, które tam są, tudzież pozostałości poprzemysłowych elementów żelbetowych. Następny etap to jest przystąpienie do robót ziemnych – mówi Wiesław Żurowski, dyrektor ds. wykonawstwa w Chemobudowie.
Roboty te będą już przygotowaniem do budowy dwukondygnacyjnych parkingów podziemnych. Nad garażami, które pomieszczą łącznie 292 samochody i będą wyposażone również w stacje ładowania pojazdów elektrycznych, powstanie parter z usługami. W sumie będzie tu mogło działać 13 lokali usługowych. Od części parterowej “wychodzić” będą trzy budynki wysokie na 42 metry. To tam znajdzie się łącznie 265 mieszkań. Ponad połowę stanowić będą lokale 3- i 4-pokojowe (o powierzchni od 59 do 95 m kw.). Największe mieszkania znajdą się na ostatniej, dwunastej, kondygnacji. Będą to lokale o powierzchni od 102 do 235 m kw. W ofercie będą też kawalerki (od 28 m kw.) i mieszkania 2-pokojowe (o średniej powierzchni 43 m kw.).

Samo osiedle ma być otwarte. Jego południowa część, od strony ul. Góreckiego, będzie zwieńczona schodami. O ogólnodostępnej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców, nie tylko właścicieli nowych mieszkań, mowa była już przy prezentowaniu planów urzędnikom. Dzisiaj inwestor potwierdził, że budynki nie będą ogrodzone. Integracji mają służyć też lokale usługowe. Osiedle “Pierwsza Dzielnica” ma być miejscem, gdzie ograniczony zostanie ruch samochodów. – Cały obszar inwestycji jest wyłączony z ruchu kołowego, czyli nie będzie możliwości poruszania się i parkowania w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań – zapowiada Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate.

PRZECZYTAJ TEŻ: Muzeum Śląskie kontra miasto i inwestor. Wraca sprawa osiedla przy strefie kultury

Inwestor podczas konferencji pochwalił się wysoką jakością wykonania obiektów. Jak mówi, będą to “typowe apartamentowce”. Mieszkania będą wyposażone w duże loggie, balkony, a na samej górze – tarasy. Elewacja będzie podwójna ze szklanymi przepierzeniami – Jest to niespotykana konstrukcja, jeśli chodzi o inwestycje w Katowicach. A co za tym idzie, bardzo droga. Ten komfort mieszkania, doświetlenia mieszkań czy odległości między budynkami sprawia, że każde z tych mieszkań jest w pełni warte swoich pieniędzy – wylicza Wójcik. Ceny będą się zaczynały poniżej 7 tys. zł brutto za m kw., a w najdroższych lokalach wyniosą ponad 9 tys. zł brutto.

Na razie nie ma konkretów dotyczących drugiego etapu inwestycji TDJ Estate. Ten będzie znaczenie większy. Zarówno pod względem powierzchni, jak i skali. Plan zakłada budowę pięciu obiektów 18-kondygnacyjnych. Właśnie ta część inwestycji mieszkaniowej budziła największe kontrowersje i sprzeciw dyrektor Muzeum Śląskiego Alicji Knast. – To, czy i kiedy będzie realizowana ta druga koncepcja, jest uzależnione od stanowiska urzędu miasta, który w tym momencie proceduje miejscowy plan zagospodarowania miejscowego. Jeżeli on zostanie uchwalony i plan ten dopuści realizację naszej wizji i koncepcji, którą mieliśmy przyjemność zaprezentować miastu, wówczas ruszymy z inwestycją jak najszybciej – mówi Wójcik.

Pierwsze trzy budynki mają być gotowe w III kwartale 2021 roku. Sprzedaż mieszkań “Pierwszej Dzielnicy” ruszy w przyszłym miesiącu.


Tagi:

Komentarze

  1. Michał 16 maja, 2019 at 6:31 am - Reply

    Zakładam że w poszczególnych mieszkaniach zastosowane oświetlenie oraz zasłony lub rolety są identyczne, jak na wizualizacji.

  2. Marek 8 maja, 2019 at 10:41 am - Reply

    mi się te budynki bardzo podobają – wyglądają bardzo nowocześnie, duże przeszklenia, duże balkony – super

    • Michał 9 maja, 2019 at 6:52 am Reply

      A na balkonach pranie.
      To dopiero będzie gruzowisko.

      • Piotr 9 maja, 2019 at 7:52 pm Reply

        I co że pranie?

        • Michał 15 maja, 2019 at 6:55 pm Reply

          Troche wyobraźni.
          Na jednolitym budynku o jednolitej elewacji pranie ujdzie. I nic w tym złego. Troche koloru.
          A te budynki sa poszarpane jak po wybuchu.
          Pranie które jest niejednolite, pogłebi dodatkowo ten efekt.
          I tyle

  3. Sebastian 8 maja, 2019 at 12:06 am - Reply

    Oby udało się zablokować II część inwestycji! W strefie kultury powinny powstać budynki innego przeznaczenia – kulturalnego.
    Miasto mogłoby również powiększyć strefę parkingową i stworzyć P&R – otworzyć darmową linię komunikacji miejskiej kursująca od tego miejsca, poprzez dworzec, Archikatedrę, Bibliotekę Śląską, (ulice Sokolska, Kościuszki, Powstańców, Kościuszki, Dudy Gracza).
    Odciążyłoby to parkingi w centrum – osoby spoza ścisłego centrum nie zajmowały by miejsca mieszkańcom tego terenu.

  4. Michał 6 maja, 2019 at 8:42 pm - Reply

    Budynki przypominają mi obraz z filmu grozy s/f o apokalipsie.
    Serio

Dodaj komentarz

*
*