Reklama

Budowa osiedla przy strefie kultury coraz bliżej

Łukasz Kądziołka
Wybór projektanta planowanego przez TDJ Estate osiedla trwał długo. W końcu wiadomo, że projektem zajmie się ta sama pracownia, która stworzyła biurowce .KTW. Pierwszy etap mieszkaniowej inwestycji obok strefy kultury ma ruszyć za kilka miesięcy.

Inwestor długo nie informował o tym, kto przygotuje projekt osiedla obok strefy kultury. Budowa nowych mieszkań na północ od ul. Nadgórników miała ruszyć jeszcze w 2017 roku. Jednak TDJ Estate pracowało nad wyborem odpowiedniego projektu. Spółka ma już za sobą inną inwestycję mieszkaniową – Osiedle Franciszkańskie. Aktualnie trwa realizacja kolejnej inwestycji, czyli dwóch wieżowców .KTW w centrum miasta. Osiedle po drugiej stronie strefy kultury zaprojektuje ta sama pracownia. Medusa Group z Bytomia, której współwłaścicielem jest Przemo Łukasik, została wybrana długo po konkursie architektonicznym na koncepcję osiedla. Jak poinformowało niedawno TDJ Estate, projekt ma być kontynuacją i uzupełnieniem przestrzeni strefy kultury. – To projekt w ważnym dla nas i dla Katowic miejscu. Składają się na niego wysokie budynki mieszkaniowe, których cechą naczelną są przeszklone elewacje o kubistycznej estetyce. Największą wartością tego projektu jest jego zatopienie w przestrzeni parkowej. Nie chcę na siłę szukać odniesień do dużych miast na świecie, w których centralnie zlokalizowany park stanowi wartość dla mieszkańców. Warto podkreślić, że funkcja mieszkaniowa w tym miejscu pozwoli uniknąć tworzenia się monokultury centrum Katowic – mówi Przemo Łukasik z Medusa Ggroup.

Na działce o powierzchni ok. 1,2 ha, przy skrzyżowaniu ulic Góreckiego i Nadgórników, ma powstać łącznie ok. 300 mieszkań. Znajdą się one w 3 budynkach, a każdy z nich będzie miał 12 naziemnych kondygnacji. Będą tam kawalerki oraz mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe o metrażu od ok. 27 do 223 m kw. Budynki będą się łączyły na poziomie parteru. Tam znajdzie się też miejsce dla 12 lokali usługowych (pow. od 28 do prawie 300 m kw.). Do dyspozycji przyszłych mieszkańców ma być dwukondygnacyjny parking podziemny.

Na początku lutego TDJ Estate otrzymało warunki zabudowy dla I etapu inwestycji. Jak zapowiada spółka, w połowie br. ma ruszyć budowa i sprzedaż mieszkań oraz lokali usługowych.


Tagi:

Komentarze

 1. Olo 21 lutego, 2018 at 10:47 pm - Reply
 2. Znajomy 21 lutego, 2018 at 10:42 pm - Reply

  Swoją drogą pracownicy Pana Krupy od 2008 roku (wtedy zaczęli tworzyć ten plan) nie potrafią uchwalić miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. To jest chyba najdłużej uchwalany plan zagospodarowania w Polsce. Urząd miał narzędzia żeby wpłynąć na wygląd tej przestrzeni, ale przez nieudolność (lub może celową chęć pozostawienia deweloperowi wolnej ręki) nie zabezpieczył terenu planem. Gdyby nie zwlekali 10 lat i zapytali katowiczan o zdanie to by się pewnie dowiedzieli że mieszkańcy nie chcą tam 19-piętrowego blokowiska, tylko przyjemniejszą, ludzką, centro-twórczą zabudowę. Teraz gdy deweloper dostał już warunki zabudowy i może budować co chce, to pewnie dopiero ten plan uchwalą. Przypadek?

 3. Sebastian 20 lutego, 2018 at 7:00 pm - Reply

  300 mieszkań – zakładam, że około 500 samochodów – bezpośrednio w centrum! Centrum które i tak przeżywa kryzys z miejscami parkingowymi, okolice Spodka w czasie imprez to dziki zachód – każdy parkuje gdzie może. Ale ważniejsze jest aby nie tworzyć „monokultury”…

  „Do dyspozycji przyszłych mieszkańców ma być dwukondygnacyjny parking podziemny.”- na ile miejsc ten parking?

  Mam nadzieję, że inwestycja ta nie powstanie!

Dodaj komentarz

*
*