Reklama

Powstają stacje Metroroweru. Zbliża się uruchomienie nowego systemu do wypożyczania rowerów

Trwa wdrażanie metropolitalnego systemu rowerowego. W Katowicach w kolejnych lokalizacjach montowane są stojaki i totemy. Stacje pojawiają się w nowych miejscach. W pierwszej fazie Metroroweru jednośladów w Katowicach będzie mniej niż do tej pory.

Na początku stycznia zapowiadaliśmy, że niebawem w Katowicach zaczną pojawiać sie nowe stacje rowerowe. Wtedy firma Nextbike demontowała stare i przez niektórych niezbyt lubiane elektrozamki. Teraz, od kilku dni, trwają kolejne prace związane z wdrażaniem metropolitalnego systemu rowerowego. Można już zobaczyć, jak będą wyglądały nowe stacje. W wielu miejscach pojawiają się stojaki. Dzisiaj montowano je na Rynku. Co najmniej w 62 lokalizacjach stacje są już kompletne, bo zamontowano też nowe totemy.

Reklama

Wdrażanie Metroroweru zostało podzielone na 3 fazy. Pierwsza jest teraz w trakcie realizacji. W samych Katowicach takich stacji pojawi się 150. Mapa jeszcze nie jest dostępna, ale już widać, że oprócz miejsc, gdzie już można było do tej pory wypożyczyć rower, są również nowe lokalizacje. Jak informuje Nextbike, 114 stacji Metroroweru w Katowicach będzie w tych samych miejscach, co dotychczasowe stacje City by Bike. Pozostałe 36 to nowe stacje Metroroweru. Poniżej ich lista:

Strefa Kultury, KTBS - Leopolda, Meteorologów, Chorzowska - Żelazna, Dąbrówka Mała Le Ronda - zielony zakątek, Giszowiec kościół, KTBS – Osiedle Pod Kasztanami, Lwowska - Oswobodzenia, Pijarska - Zabłockiego, Chorzowska - Sokolska, Pętla Słoneczna, Panewnicka - Os. Bema, Owsiana - Starganiec, Park Murckowski, Francuska - Lotnisko, Politechnika Śląska, KTBS – Krasińskiego 14, Kolejowa - Jańskiego, Uniczowska, Kaskady - Nagietek, Dolina 5 Stawów, AWF/Szmausa, Uniwersytet Śląski, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Stawowa, Rondo Sławika, Plac Alfreda, MDK Witosa, Staw Kozubek, KTBS – Osiedle Sławka, Stadion Miejski, ORW Bugla, Zarzecze - Owsiana, Uniwerystet Ekonomiczny Bogucicka, KTBS – Saint Etienne 1.

Przy rowerach IV generacji, które zamówiła metropolia, nie są potrzebne stacje z elektrozamkami. Wystarczą stojaki, ponieważ jednoślady są wyposażone w blokadę tylnego koła. Wypożyczanie będzie odbywać się za pomocą kodu QR, znajdującego się w miejscu tylnego bagażnika. Po zeskanowaniu blokada zostanie zwolniona, a przy zwrocie trzeba ją samodzielnie zaciągnąć. Mimo to stacje zostaną odtworzone, ale będą funkcjonowały jako punkty orientacyjne. Chodzi o to, żeby użytkownicy pozostawiali jednoślady przy nich. Totemy będą już pozbawione klawiatury i wyświetlacza. Mają służyć tylko jako słup informacyjny, na którym umieszczona zostanie m.in. instrukcja dla użytkowników. Choć rower będzie można pozostawić gdziekolwiek, to zwrot poza stacją będzie się wiązał z opłatą dodatkową w wysokości 10 złotych.

Reklama

I faza Metroroweru obejmuje 1860 rowerów i 276 stacji. Katowice dostaną 1000, czyli mniej więcej tyle, co w minionym sezonie. Poza tym w pierwszej kolejności żółte rowery pojawią się również w Sosnowcu, Chorzowie, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. Pierwsze rowery powinny zostać dostarczone w lutym. Ostatni dzień montażu stojaków Nextbike planuje na początek lutego. Na zrealizowanie pierwszego etapu wykonawca ma czas do 25 lutego. Najprawdopodobniej w marcu będzie można już korzystać z żółtych rowerów.

Reklama

W różnych miastach zasady dotyczące wypożyczania różniły się, ale po wprowadzeniu metropolitalnego systemu wszędzie będą obowiązywały te same zasady. Nie będzie już 15- lub 20-minutowego bezpłatnego wypożyczenia. W metrorowerze za 30 minut dziennie nie będą musieli płacić pasażerowie komunikacji miejskiej. Będzie to dotyczyć tylko posiadaczy biletów okresowych powyżej 30-dniowych. Pozostali zapłacą za pół godziny 1 zł. Przy wypożyczaniu roweru metropolitalnego ma obowiązywać naliczanie co 30 minut. Pierwsza godzina  – 2,5 zł, dwie – 7 zł, trzy – 13,50 zł, a cztery – 22 zł.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    HahaHihi - niezalogowany 2024-02-08 18:15:24

    Wyciągasz jakieś wnioski z tzw. dupy, ale to pewnie dlatego że jak lecisz z rowerka to ciągle upadasz na głowę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Parkingowy - niezalogowany 2024-02-03 14:30:06

    Miłośnik estetyki osłupkowanych zabłoconych gruzowisk się odezwał...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kukura - niezalogowany 2024-02-03 14:13:31

    miłośnik estetyki spod znaku błotnistego placyku dla brumbrumków. koń by się uśmiał.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości