Reklama

Podtrucia tlenkiem węgla w Katowicach. W weekend kilka osób trafiło do szpitala

Redakcja
W miniony weekend w woj. śląskim czadem podtruło się 8 osób, w tym dwójka dzieci. Strażacy interweniowali przede wszystkim w Katowicach. W ciągu kilkunastu godzin doszło do dwóch niebezpiecznych sytuacji.

Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę wieczorem. Około godziny 19.00 przy ul. Warzywnej w Brynowie. Tu tlenkiem węgla podtruła się starsza kobieta. Gdy strażacy dojechali na miejsce, seniorka była już pod opieką zespołu ratownictwa medycznego. Kobieta trafiła do szpitala. Trzy mieszkające z nią osoby, w tym jedno dziecko, zostały tam również przetransportowane w celu przeprowadzania profilaktycznych badań. Drugie podtrucie miało miejsce tuż przed południem w niedzielę, 21 stycznia. W mieszkaniu zadziałał czujnik, więc wezwano służby. Spośród trzech mężczyzn w wieku około 30 lat, dwóch zostało przewiezionych do szpitala. Jeden odmówił pomocy.

W obu mieszkaniach, gdzie doszło do podtruć były piece węglowe. Strażacy przypominają o obowiązku wykonywania przeglądów stanu technicznego urządzeń grzewczych oraz montowaniu czujników tlenku węgla. W tym sezonie grzewczym, od 1 października 2023 roku, w woj. śląskim tlenkiem węgla śmiertelnie zatruło się 5 osób. Ponadto straż pożarna odnotowała 377 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych (w 161 przypadkach w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla), w których poszkodowane zostały 172 osoby, w tym 55 dzieci.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*