Reklama

Pociągi pojadą do lotniska w Pyrzowicach. Przetarg za ponad 741 mln zł ogłoszony

Redakcja
Ważna kolejowa inwestycja w województwie śląskim o krok bliżej. Dzięki niej pociągi pojadą z Katowic do lotniska w Pyrzowicach. Podróż ma zająć niecałą godzinę. Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wykonawcę odbudowy linii kolejowej za ponad 741 mln zł.

Długo wyczekiwana kolejowa inwestycja w końcu będzie realizowana. Chodzi o połączenie Katowic z lotniskiem w Pyrzowicach. Mówi się o nim od wielu lat. Linia kolejowa nr 182 łącząca Tarnowskie Góry z Zawierciem jest nieczynna. Obecnie pociągi towarowe jeżdżą tylko na odcinku od Zawiercia do Siewierza oraz na terenie stacji Tarnowskie Góry.
To ma się zmienić, a osoby dojeżdżające do Katowice Airport mają zyskać nową alternatywę dla autobusów ZTM i własnych samochodów. PKP Polskie Linie Kolejowe są coraz bliżej rozpoczęcia dużej i drogiej inwestycji. Samo projektowanie kosztowało 15 mln zł i zaczęło się w na początku 2018 roku. Żeby przywrócić ruch pociągów na linii nr 182 trzeba będzie na nowo położyć tory na odcinku około 30 kilometrów pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Pomiędzy Tarnowskimi Górami, a Zawierciem pojawi się trakcja elektryczna. Cała rewitalizacja i elektryfikacja obejmie w sumie ok. 48 km linii kolejowej. Przy okazji inwestycji mają powstać nowe stacje kolejowe. Najważniejsza będzie ta końcowa, czyli Pyrzowice Lotnisko. Poza tym pociągi mają zatrzymywać się na przystankach Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne i Zawiercie Kądzielów. Wyremontowany zostanie peron w Zawierciu, a przebudowane perony w Tarnowskich Górach, Siewierzu i Porębie. Ponadto wybudowane zostaną dwupoziomowe skrzyżowania z autostradą A1 i  DW 913. Wybrany wykonawca zmodernizuje też 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Jednak najważniejsza informacja dla podróżnych to czas dojazdu. Dzięki inwestycji pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 140 km/h. Oznacza to, że pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska w Pyrzowicach w nieco ponad 20 minut, a z Tarnowskich Gór w 15 minut. Podróż z Katowic i Częstochowy ma trwać niecałą godzinę. Wartość ogłoszonego wczoraj przez PKP Polskie Linie Kolejowe przetargu to ponad 741 mln zł. Z czego ok. 503 mln zł to unijne dofinansowanie. Prace mają ruszyć w przyszłym roku i potrwać dwa lata. Na złożenie oferty w przetargu wykonawcy mają czas do 21 listopada.


Tagi:

Komentarze

 1. Maz 3 listopada, 2019 at 9:58 am - Reply

  Ważne zeby bylo ladnie czysto i perony miały jednolity design !

 2. P Śl 11 października, 2019 at 12:43 pm - Reply

  Ciekawe kto tym pojedzie do Pyrzowic. Chyba ksiądz jak dzisiejsze autobusy nie porwały tłumów, nawet pomimo kampanii reklamowych, co mnie trochę zaskakuje jak bardzo ludzie nienawidzą dzisiaj komunikacji miejskiej. Co ciekawe w kolei metropolitalnej chcą nabudować kolejnych przystanków kolejowych? Ja się pytam komu i po co, po to, żebyśmy mieli tak szybką kolej jak szybkie mamy tramwaje? Dzbany do potęgi n.

 3. Krzysztof 11 października, 2019 at 7:54 am - Reply

  Bardzo dobra wiadomość. Ta linia ma duże znaczenie dla budowy kolei metropolitalnej na północ.

 4. Ss 10 października, 2019 at 8:23 pm - Reply

  He he sredniowiecze w pkp odcinek okolo 37km e godzine z katowic do pyrzowic dobre chyba sie cofamy a nie idziemy naprzod!!!!

 5. Magda 10 października, 2019 at 6:00 pm - Reply

  A może chodzi o połączenie kolejowe między Łazami (tory przebiegają w pobliżu terenu planowanej kopalni) a Miasteczkiem ślaskiem, w którym znajduje się Huta cynku i ołowiu?

 6. Oszaleli ? 10 października, 2019 at 5:34 pm - Reply

  Jaja jak berety , do Pyrzowic przez Tarnowskie dziury … kto to i po co wymyślił ?? Chyba ktoś jakiś wał kręci . Lepiej to w zarodku zamknąć niż powstanie kopalnia defraudacji która nigdy nie spełni niczyich oczekiwań ( poza „cwaniaczkami”)

Dodaj komentarz

*
*