Reklama

Po komplikacjach fontanna solankowa w Giszowcu zostanie dokończona

Łukasz Kądziołka
Po wielu miesiącach przestoju na budowie fontanny solankowej w Giszowcu prace zostaną wznowione. Katowice podpisały umowę na dokończenie projektu z Budżetu Obywatelskiego z 2019 roku.

Fontanna solankowa pomiędzy ulicami Wojciecha i Batalionów Chłopskich w Giszowcu powinna być gotow dawno temu. Jeszcze na etapie przetargu pojawiały się problemu. Wykonawcę udało się wybrać dopiero za ósmym razem, ponieważ Zakład Zieleni Miejskiej unieważniał kolejne przetargi m.in. z powodu braku ofert i dokumentów. Propozycje firmy były też zbyt drogie.

Kiedy w końcu podpisano umowę z firmą Bestlajk z Będzina, wydawało się, że wszystko pójdzie już sprawnie i fontanna będzie gotowa do końca kwietnia 2023 roku. Jednak wykonawca nie dotrzymywał terminów, więc umowę zerwano i tak od zeszłego roku teren inwestycji pozostaje ogrodzony. Przez wiele miesięcy nic się tam nie działo.- Musieliśmy rozwiązać umowę z wykonawcą w zeszłym roku, ponieważ były bardzo duże opóźnienia, a w konsekwencji cała inwestycja była zagrożona. Ostatecznie brak działań ze strony wykonawcy spowodował, że musieliśmy rozwiązać umowę i poszukać nowego wykonawcy – podkreśla dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.

Dzisiaj miasto poinformowało, że pomysł radnej Barbary Mańdok, który w Budżecie Obywatelskim w 2019 roku zdobył przeszło 3,6 tys. głosów zostanie dokończony. Przetarg wygrała firma NTCE Andrzej Owczarz z siedzibą w Żorach. 1 lutego katowicki Zakład Zieleni Miejskiej podpisał z wykonawcą umowę o wartości 306 tys. zł na realizację tej inwestycji. Termin wykonania to niewiele ponad 3 miesiące liczone od momentu podpisania umowy.

W ramach zadania wykonawca musi dokończyć budowę fontanny. Prace do zrealizowania obejmują m.in. instalację elektryczną oraz mechanizm fontanny, którego zadaniem jest wypuszczanie i ponowne pobieranie wody. Do zamontowania są ozdobne tafle z bezpiecznego szkła, podświetlenie, dysze, a także zabezpieczenie włazami wejść do komór technologicznych. Kiedy te prace zostaną wykonane, konieczne będzie przeprowadzenie pomiarów i rozruch fontanny. Oprócz samej fontanny wykonawca zamontuje także elementy małej architektury – ławki z podłokietnikami, siedziska miejskie, kosze na śmieci, stojak na rowery i oprawy gruntowe LED.

Termin wykonania prac to ponad 3 miesiące od momentu podpisania umowy, więc z fontanny mieszkańcy mają skorzystać jeszcze wiosną.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*