Reklama

Po dwóch latach Michał Włodarski mówi i czyta. Trwa koncert uczniów “Kopernika”

Łukasz Kądziołka
Na początku lekarze dawali Michałowi zaledwie trzy miesiące życia. On udowadnia, że się pomylili. Z kolei młodzież z “Kopernika” udowadnia, że wspólnymi siłami da się pomagać i zmieniać czyjeś życie na lepsze.

“Dziękuję wszystkim za wsparcie” te słowa Michała Włodarskiego wywołały owację na stojąco w Pałacu Młodzieży. Odbył się tam charytatywny koncert zorganizowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Michał jest absolwentem “Kopernika” i przed wypadkiem był bardzo związany ze swoją byłą szkołą. Jeszcze w trakcie studiów uczył w ZSO nr 1 i przygotowywał młodzież do matury. Życie Michała zmieniło się dwa lata temu, gdy zatruł się tlenkiem węgla w trakcie kąpieli. Ze śpiączki obudził się po kilku dniach, ale lekarze nie dawali mu szans.

Jednak od tamtej pory cała rodzina z pomocą specjalistów ciężko pracuje nad jego rehabilitacją. – Mówi pełnymi zdaniami, super się z nami komunikuje, czyta. Miał problem z przeczytaniem jednego wyrazu na takiej dużej tekturze. Teraz, nawet jak jest tych wyrazów kilka, to bez problemu jest je w stanie przeczytać – mówi Alicja Włodarska, siostra Michała. Życie całej rodziny zostało dostosowane do potrzeb Michała. Dzięki temu i szerokiej pomocy z zewnątrz Michał robi coraz większe postępy. Pamięć Michała jest coraz lepsza. Już teraz, grając z uczniami gimnazjum w “państwa miasta” odpowiada szybciej niż oni. – Podzieliliśmy swoje role. Rano ojciec Michała myje go, przygotowuje posiłki i karmi. Natomiast ja po południu jak wrócę z pracy. Korzystamy z pomocy fizjoterapeutów i neurologopedy, który ćwiczy z Michałem ogólne pojęcia – mówi Lidia Włodarska, mama Michała.

W zeszłym roku Michał również przyjechał na koncert, ale musiał leżeć na noszach. W tym roku już nie ma problemu z tym, żeby dłużej wytrzymać w pozycji siedzącej na wózku. Uczniowie “Kopernika” podczas ubiegłorocznego koncertu zebrali 23 tys. zł, ale liczą na to, że dzisiaj padnie rekord. W organizację wydarzenia zaangażowanych było ok. 150 osób. Pomoc trwa jednak nie tylko jednego wieczoru, ale cały czas. – Jest też cała grupa ludzi, którzy po prostu Michała odwiedzają. To jest ważne, że to możemy robić. Przyjść, poczytać mu, pograć w jakąś grę. Po prostu spędzić z nim czas jak z kolegą – mówi Martyna Bernakowska, uczennica ZSO nr 1. Oprócz koncertu jest też aukcja. Dzisiaj za 550 zł udało się sprzedać piłkę z autografami siatkarzy reprezentacji Polski, za 1000 zł poszło pióro z grawerem przekazane przez Jerzego Buzka, a jeden z licytujących zapłacił 800 zł za płytę Perfectu z podpisami członków zespołu. Koncert charytatywny dla Michała potrwa do godziny 21.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*