Reklama

Planetarium ma jeden z największych teleskopów w Polsce. Każdy będzie mógł go wypróbować

Redakcja
W Planetarium Śląskim obserwowanie gwiazd planet i innych obiektów na niebie będzie łatwiejsze. Już samo otwarcie kopuły obserwatorium optycznego robi wrażenie. To będzie nowa atrakcja planetarium.

Dzisiaj Planetarium Śląskie zaprezentowało dwa nowe instrumenty służące do obserwacji odległych obiektów. Pierwszy to teleskop optyczny, który zastąpił wysłużoną lunetę astronomiczną z 1955 roku. –  Za pomocą jednego guzika możemy obrócić lusterko, które całe to światło z wielkiego zwierciadła skieruje do okularu, do którego każdy odwiedzający będzie mógł przyłożyć oko i zaobserwować księżyc, planety, mgławice, odległe galaktyki czy gromady gwiazd – mówi Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Obserwatorium Optyczne zyskało nowy teleskop PlaneWave CDK700 ze zwierciadłem o średnicy 70 cm (jeden z największych w Polsce) i ogniskowej 4,54 m. To urządzenie światowej klasy. Teleskop jest wyposażony w nowoczesną kamerę astronomiczną oraz w zestaw filtrów i okularów pozwalających na obserwacje wizualne. Obiekty na niebie można oglądać nawet za dnia, ale w nocy efekty obserwacji będą najlepsze. – Dla takich celów miłośniczych można go skierować na dowolny obiekt. Dla celów naukowych zainstalowane są tu kamery, które mogą fotografować niebo. Mamy też filtry, które pozwolą się odciąć od zaśmieconego światłem nieba – mówi Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego. Największą przeszkodą przy obserwacjach jest zachmurzenie.

Nawet w pochmurne dni obserwowanie nieba umożliwi drugie urządzenie zakupione dla Planetarium Śląskiego. To 5-metrowy radioteleskop, dzięki któremu będzie można śledzić i analizować sygnały z kosmosu. – Cały czas przychodzi do nas promieniowanie radiowe ze wszechświata. Będziemy starali się pokazywać, jak to się dzieje, że za pomocą takiej czaszy jesteśmy w stanie zobaczyć wszechświat – mówi Jabłeka. Największy na świecie radioteleskop znajduje się w Chinach i ma średnicę 100 razy większą od tego w Parku Śląskim. Wicedyrektor planetarium przyznaje, że ten instrument jest niewielki. Jednak da się za jego pomocą zobaczyć obiekty naszej galaktyki.

Wejście do obserwatoriów będzie osobno biletowane. Planetarium planuje wpuszczać na platformę w obserwatorium optycznym 10-osobowe grupy. W przypadku braku pogody przewodnicy mają pokazywać zasadę działania instrumentów do obserwacji. Zakup sprzętu kosztował niespełna 3,5 mln złotych.


Tagi:

Komentarze

  1. Coraz nowszy polski ład 29 grudnia, 2023 at 9:19 pm - Reply

    Czy wiadomo może konkretnie, co to za drugie urządzenie czyli 5-metrowy radioteleskop?
    PlaneWave CDK700 Nasmyth Astrograph f/6.6 każdy może sobie ot tak kupić za 218 tys. euro już z VAT-em, bez dostawy. To wychodziłoby obecnie niecały milion złotych.
    Ciekawe, na co poszło pozostałe 2,5 miliona?
    Niestety z BIP-u Planetarium Śląskiego nie można się tego dowiedzieć, nie ma budżetu na ten rok, a sprawozdania finansowe i zestawienia środków trwałych kończą się w 2021 roku.

Dodaj komentarz

*
*