Reklama

„Elką” nad zoo. Kończy się budowa kolejki i jest przetarg na ostatni fragment trasy

Łukasz Kądziołka
Wkrótce będzie można się przejechać „Elką” z Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Prawie wszystko jest gotowe na przyjęcie gości. Park Śląski ogłosił też kolejny przetarg na trzeci odcinek kolejki.

Budowa odcinka „Elki” o długości 1840 metrów z Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego ruszyła na początku tego roku. Teraz wykonawcy zostało już niewiele do zrobienia. – Są postawione słupy-podpory, jest poprowadzona lina, a nawet zamontowano już gondole i krzesełka. Zarówno stacja przy Planetarium Śląskim, jak i przy Legendii są już niemal w pełni przygotowane do przyjęcia pierwszych gości. Trwają ostatnie prace wykończeniowe – mówi Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego. Odtworzony odcinek kolejki nad zoo musi przejść jeszcze procedury dotyczących bezpieczeństwa. Zanim inwestycja zostanie dopuszczona do użytku trzeba uzyskać pozwolenie m.in. Transportowego Dozoru Technicznego.
W najniższym punkcie wagoniki i krzesełka będą się znajdowały na wysokości 8 metrów, a w najwyższym – prawie 20 metrów. Co godzinę kolejka ma przewozić 900 osób, a podróż na trasie Wesołe Miasteczko-Planetarium Śląskie ma zajmować od 15 do 20 minut w jedną stronę. Gdy w grudniu drugi odcinek „Elki” zostanie oddany do użytku, cała trasa Stadion Śląski-Wesołe Miasteczko-Planetarium Śląskie będzie miała ok. 4 km. Już teraz Park Śląski zapowiada, że przygotuje promocyjną cenę na przejazd obydwoma odcinkami w obie strony.

Drugie podejście do trzeciego odcinka

Pod koniec października ogłoszony został drugi przetarg na budowę trzeciej „nitki” kolejki, która zamknie całą trasę i będzie powrotem do pierwotnego kształtu trasy. Pierwszy przetarg został unieważniony. Oferty zostały otwarte w połowie lipca, a jedyną propozycję złożyło to samo konsorcjum, które buduje drugą „nitkę”. Za podobnej długości trasę firmy Arco System i Intravi zaproponowały niższą kwotę niż dla drugiego odcinka, bo 74,5 mln zł brutto. Z kolei budżet Parku Śląskiego na ten cel wyniósł 55,9 mln zł brutto. Teraz, po kilku miesiącach, Park Śląski powtarza przetarg. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 4 grudnia.
Odcinek pomiędzy Stadionem Śląskim a Planetarium Śląskim o długości około 1750 metrów ma być obsługiwany przez 20 kanap i 10 gondoli. W ciągu godziny przewiezie 750 osób. Zgodnie z założeniami trzecia nitka Elki powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2024 roku. Po wybudowaniu ostatniego fragmentu kolejki, trasa wydłuży się z obecnych 2 km i budowanych kolejnych ok. 2 km do prawie 6 km.


Tagi:

Komentarze

 1. kukura 10 listopada, 2023 at 3:56 pm - Reply

  stadko oszołomów zaś zaczyna. do nory.

 2. Sk 10 listopada, 2023 at 1:04 pm - Reply

  tylko PiS jeszcze wszystkim wyjdzie dołem ta cała koalicja anty Polska,

 3. Jozek 9 listopada, 2023 at 9:58 pm - Reply

  Dziękujemy rządom PiS że wszystko mogło powstawać w latach ich rządów.

  • abc 10 listopada, 2023 at 9:12 am Reply

   @Jozek, nie zapominaj o milionowych karach za każdy dzień i brak pieniędzy z KPO. 70mln za wybory kopertowe i wiele innych tematów. To również zasługa tychże rządów. W międzyczasie rekordowe manifestacje w całym kraju… ze szczęścia.

   • Kazik 10 listopada, 2023 at 3:41 pm Reply

    Jak widać, głupich nie sieją, sami się rodzą. Jesteś tego dobrym przykładem. Szczęścia życzę

  • herman 9 listopada, 2023 at 10:40 pm Reply

   Piniendzy nie ma i nie bendziee. Balcerowicz powiedział wczoraj, Ludzi można oszukać, gospodarki nie.

Dodaj komentarz

*
*